Stát chce zastavit spekulace se solárními elektrárnami

12.3.2010 8:29   |  

aktualizováno Stát se pokouší zastavit spekulace s pozemky pro sluneční a větrné elektrárny. Postarat by se o to měla vyhláška ministerstva průmyslu a obchodu, která má vstoupit v platnost od letošního dubna. Jejím cílem je zpřísnit celý proces povolování nových elektráren tak, aby bylo možné vyloučit nereálné nebo spekulativní projekty.

Po jednání s distribučními firmami, zástupci státních úřadů a investorů do obnovitelných zdrojů to uvedl Michal Janeček z České společnosti pro větrnou energii.

Z jednání, které mělo nastartovat odbornou diskuzi o budoucnosti obnovitelných zdrojů v České republice, odcházeli nespokojeni zástupci České fotovoltaické průmyslové asociace. Doufali totiž, že se jim podaří přesvědčit zástupce státu a distribučních firem, aby alespoň zmírnili nedávný zákaz přijímání nových žádostí o připojení solárních elektráren.

„S výsledkem jednání nejsme spokojeni. Náš požadavek na připojení drobných instalací, což jsou z 90 procent rodinné domky a malé instalace na střechách, nebyl vyslyšen. Budeme tak zvažovat právní pohled na věc a pravděpodobně dojde k nějakým žalobám,“ uvedl předseda představenstva asociace Jaromír Řehák. Stěžovat si chtějí především na postup Energetického regulačního úřadu, který podle jeho vyjádření neplní úlohu regulátora.

Distribuční společnosti zastavily vydávání nových povolení pro připojení k síti kvůli limitům elektrizační soustavy. Vysoké množství fotovoltaických a větrných elektráren by údajně mohlo síť zcela zahltit. S tím ovšem investoři do solárních elektráren nesouhlasí. „Malé zdroje, o nichž jsme jednali, do stability přenosové sítě nijak nezasahují, naopak ji stabilizují,“ tvrdí Řehák.

S tím do značné míry souhlasí i autoři studie společnosti EGÚ, která se zabývala připojováním solárních elektráren. Podle nich se zatím nikdy nezhroutila žádná část evropské elektrizační soustavy kvůli nadvýrobě elektřiny a nikdy se to nestalo kvůli obnovitelným zdrojům. „Vždy se předpokládalo, a stále se předpokládá spíš budoucí nedostatek elektřiny,“ uvádí studie.

Další jednání investorů do obnovitelných zdrojů s distributory elektřiny a zástupci státu se má uskutečnit 28. dubna. To už by měla platit nová vyhláška, jež má vytřídit nereálné a spekulativní projekty tak, aby bylo možné uvolnit další kapacitu sítě.

Požadavky solárních investorů

» analýza již udělených rezervací a odlišení spekulativních projektů
» uvolnění stop stavu pro systémy do 200 kilowattů
» zprůhlednění procesu rezervace kapacity a připojování projektů v reálném čase

Autor: Robert Zelenka

Komentáře

Čtěte také

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát Fotogalerie

Německá kancléřka Angela Merkelová přiletěla do Prahy a setkala se s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). S ním se shodla, že Česko i Německo mají velmi dobré vzájemné vztahy,… více

Mobilní web