Stát nakoupil masové konzervy od Hamé, firma jich dodá 120 tun

E15 exkluzivně Po třech letech a čtyřech pokusech konečně stát vybral firmu, která poskytne státním rezervám masové konzervy. Tříletou zakázku zahrnující dodávku 120 tun šunkových a vepřových konzerv a jejich ochranu a obměnu získala společnost Hamé. Správa státních hmotných rezerv za to zaplatí téměř 15 milionů korun. „Zdá se, že trh začal akceptovat přísnější podmínky, které u zakázek vypisujeme,“ řekl deníku E15 šéf správy Pavel Švagr.

Hamé
8.3.2016 6:32   |  

První pokus o nákup 193 tun konzerv učinila správa v listopadu 2012 ještě před Švagrovým příchodem. Přihlásila se ale jediná firma, takže podle tehdejšího zákona musela správa tendr zrušit. Obdobně dopadla i soutěž vyhlášená předloni v prosinci.

Do tendru vypsaného loni v červnu se dokonce nepřihlásil vůbec nikdo – a to i přesto, že správa zakázku rozdělila na šest částí po třiceti tunách. Uspěla až nyní s tendrem vyhlášeným loni v říjnu, byť částečně. O třetinu zakázky na dodávku lančmítu se totiž opět nikdo nepřihlásil.

Soutěže na dodávky potravin začala správa vypisovat zhruba přede dvěma lety s cílem zvýšit zásoby potravin pro případ nouze. Správa ale zatím příliš úspěšná nebyla ani přes dělení zakázek na menší – loni zrušila pět tendrů a jen letos v lednu dalších pět. Podle správy je za nízkým zájmem nastavení přísnějších pravidel. Firmy tvrdí, že jsou prostě ekonomicky nevýhodné.


Přečtěte si: Hamé kupují Norové za 4,7 miliardy korun


Příliš často se nehlásí ani Hamé. „I přes poměrně striktní pravidla pro tuto zakázku jsme ji vyhodnotili jako obchodně zajímavou i pro naši firmu, proto jsme se do soutěže přihlásili,“ uvedl mluvčí Hamé Petr Kopáček.

V poslední době se tak státu podařilo vybrat pouze dodavatele 500 tun sušeného mléka za 31 milionů korun, kterým se stala Olma z holdingu Agrofert.

Dalších šest částí zakázky na tři tisíce tun za 190 milionů ale kvůli nezájmu musel zrušit. Správa hmotných rezerv nicméně uzavřela i další tendr na nákup potravin, a to 600 tun mraženého masa. Dodá je společnost Mrazírny Plzeň-Dýšina za 55,7 milionu korun. Zrušené tendry hodlá správa vypsat znovu.


Čtěte také:

Hamé utržilo šest miliard. Ředitel: Dávno již nejsme jen výrobce paštik

Další krok k prodeji Hamé: transakci povolil slovenský antimonopolní úřad

Dušan Kutner Autor: Dušan Kütner redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Komentář: Jaromír Nohavica selhává jako osobnost

Komentář: Jaromír Nohavica selhává jako osobnost

Jaromír Nohavica nikdy nezaváhal jít s davem. I když měl v průběhu let několikrát možnost upozornit na nedostatky společnosti, rozhodl se je ještě prohloubit. více

Mobilní web