Stát nechce platit energii ze slunce

21.8.2009 7:22   |  

Letos je zřejmě poslední možnost výhodně investovat do solárních elektráren. Ministerstvo průmyslu a obchodu totiž chce už od příštího roku prudce snížit výkupní ceny elektřiny ze slunce. Ty jsou nyní extrémně výhodné.

„Nově budované sluneční elektrárny jsou proti ostatním druhům obnovitelných zdrojů výrazně zvýhodněny,“ vysvětlil mluvčí ministerstva Matyáš Vitík. O kolik chce úřad výkupní ceny elektřiny ze slunce snížit, neupřesnil. „Je jasné, že nějaká forma podpory musí zůstat zachována,“ uvedl pouze.

Tento záměr však musí schválit poslanci. Stát totiž může podle zákona o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů snížit ceny každý rok maximálně o pět procent. Ministerstvo průmyslu se nyní ve spolupráci s Energetickým regulačním úřadem snaží zákon narychlo změnit, aby jej parlament mohl schválit ještě do října. Podle informací E15 chce ministerstvo paragraf, který určuje maximální možný posun cen, zcela vypustit.

Elektřina ze slunce se nyní vykupuje téměř za 14 korun. Za elektřinu z větru přitom investoři dostávají pouze 2,40 koruny. Podle propočtů ministerstva průmyslu budou zákazníci včetně domácností příští rok doplácet na podporu nových fotovoltaických elektráren více než třemi miliardami korun. „V dalších letech, pokud by se zákon nezměnil, by příspěvek na fotovoltaiku dramaticky vzrostl,“ varuje Vitík.

Majitelé solárních elektráren o plánu ministerstva zastavit současný boom vědí, nečekali však, že by měly být zcela zrušeny limity cenových změn. Navíc počítali s tím, že zákon začne platit až příští rok.

„Se záměrem zrušit stabilní podporu obnovitelných zdrojů zásadně nesouhlasíme. U již připravovaných projektů považujeme zrušení stabilní státní podpory za nepřípustný zásah do právní jistoty firem,“ uvedl ředitel komunikace skupiny J&T pro energetiku Martin Maňák. Pro připravované projekty by podle něj zrušení stabilní podpory znamenalo likvidační krok.

Loni se instalovaný výkon solárních elektráren zvýšil z původních 3,4 na 54,29 megawattu. Letos v červnu už to bylo téměř 80 megawattů. Rozpracované projekty by mohly letos zvýšit výkon slunečních elektráren na 200 megawattů. Důvodem jsou právě výhodné výkupní ceny. Ty jsou garantované na 15 let, přičemž díky novým technologiím je v některých případech návratnost investice jen pět let. „Technologický vývoj zlevnil fotovoltaické panely více než o 40 procent. Dochází tak k zvýhodnění nově budovaných slunečních elektráren proti jiným druhům obnovitelných zdrojů,“ vysvětluje Vitík.

Autor: Robert Zelenka

Komentáře

Čtěte také

Mluvčí a poradce vůdce Islámského státu je po smrti

Mluvčí a poradce vůdce Islámského státu je po smrti aktualizováno

V severosyrském městě Halab zahynul vysoce postavený velitel a mluvčí organizace Islámský stát (IS) abú Muhammad Adnání. Informovala o tom dnes americká monitorovací služba SITE s… více

Mobilní web