Stát pustí mezi podnikatele miliardy korun. Mají posunout technologické hranice | E15.cz

Stát pustí mezi podnikatele miliardy korun. Mají posunout technologické hranice

Stát pustí mezi podnikatele miliardy korun. Mají posunout technologické hranice
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Tax Credits CC BY 2.0 Flickr

ČTK
čap

Technologický rozvoj, podpora podnikání malých a středních firem či energetické úspory, do těchto oblastí poplynou evropské miliardy. Česko poskytne na podporu podnikání do roku 2020 z evropských fondů na 116 miliard korun. Vyplývá to z návrhu nového Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost 2014 až 2020, který schválila vláda.

První projekty by mělo být možné přihlašovat do konce tohoto roku. Podpora pro české podnikatele půjde z Evropského fondu pro regionální rozvoj, celkem je v něm připraveno 4,3 miliardy eur, zhruba 116 miliard korun.

„Cílem operačního programu je dosažení konkurenceschopné a udržitelné ekonomiky založené na znalostech a inovacích,“ uvedlo ministerstvo průmyslu a obchodu, pod které tento operační program spadá.

Evropské peníze mají jít prioritně na podporu českých firem s potenciálem posunout technologickou hranici ve svém oboru, na rozvoj podnikání a inovací malých a středních podniků v oborech s nižší znalostní intenzitou či na posun k energeticky účinnému, nízkouhlíkovému hospodářství. Dotace mají také přispět k usnadnění rozvoje podnikání, služeb a přístupu ke službám státu prostřednictvím vysokorychlostního přístupu k internetu.

Základní programový dokument musí nyní po vládě schválit Evropská komise. Ministerstvo očekává, že vyjednávání skončí ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku, podmínky pro první žádosti o dotace chce resort vyhlásit ještě letos.

Česko má v začínajícím programovém období 2014 až 2020 k dispozici zhruba 600 miliard korun. Nejvíce z toho půjde na rozvoj regionů, dopravní infrastruktury a právě na podporu podnikání.

Autor: ČTK, čap
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!