Stát pustí mezi podnikatele miliardy korun. Mají posunout technologické hranice

Technologický rozvoj, podpora podnikání malých a středních firem či energetické úspory, do těchto oblastí poplynou evropské miliardy. Česko poskytne na podporu podnikání do roku 2020 z evropských fondů na 116 miliard korun. Vyplývá to z návrhu nového Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost 2014 až 2020, který schválila vláda.

 Ilustrační foto
14.7.2014 16:15   |  

První projekty by mělo být možné přihlašovat do konce tohoto roku. Podpora pro české podnikatele půjde z Evropského fondu pro regionální rozvoj, celkem je v něm připraveno 4,3 miliardy eur, zhruba 116 miliard korun.

„Cílem operačního programu je dosažení konkurenceschopné a udržitelné ekonomiky založené na znalostech a inovacích,“ uvedlo ministerstvo průmyslu a obchodu, pod které tento operační program spadá.

Evropské peníze mají jít prioritně na podporu českých firem s potenciálem posunout technologickou hranici ve svém oboru, na rozvoj podnikání a inovací malých a středních podniků v oborech s nižší znalostní intenzitou či na posun k energeticky účinnému, nízkouhlíkovému hospodářství. Dotace mají také přispět k usnadnění rozvoje podnikání, služeb a přístupu ke službám státu prostřednictvím vysokorychlostního přístupu k internetu.

Základní programový dokument musí nyní po vládě schválit Evropská komise. Ministerstvo očekává, že vyjednávání skončí ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku, podmínky pro první žádosti o dotace chce resort vyhlásit ještě letos.

Česko má v začínajícím programovém období 2014 až 2020 k dispozici zhruba 600 miliard korun. Nejvíce z toho půjde na rozvoj regionů, dopravní infrastruktury a právě na podporu podnikání.


Čtěte více:

Brusel má 88 výhrad k tomu, jak Češi chtějí čerpat dotace

Brabec: Z evropských dotací nestihneme vyčerpat 20 miliard

Češi zatím nevyčerpali 40 procent evropských dotací


Autor: čtk, čap

Komentáře

Čtěte také

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italská policie dnes zatkla druhého nejhledanějšího člena mafie Ernesta Fazzalariho, který se 20 let skrýval. Nyní šestačtyřicetiletý Fazzalari byl významným členem kalábrijské… více

Komerční prezentace
Mobilní web