Stavba solárních zdrojů se vymkla kontrole

22.9.2009 7:08   |  

Rozvoj solárních elektráren, který představuje díky státem nařízeným vysokým výkupním cenám vysoce výnosný byznys, narazil v některých oblastech země na strop a stavba dalších zdrojů už není možná. Se solárními zdroji se totiž letos rozjely obrovské spekulace.

„Na mapě České republiky existuje několik míst, kde stávající síť neumožňuje aktuálně uspokojit všechny žadatele o připojení k odběru. Jde zejména o Jablonec nad Nisou, Ostravu a Mladou Boleslav,“ říká mluvčí ČEZ Martin Schreier.

Šéf Energetického regulačního úřadu Josef Fiřt dokonce napsal poslancům naléhavý dopis, v němž na zákonodárce apeluje, aby situaci urychleně řešili.

V čem je problém? Distributoři elektřiny musejí po přihlášení solárního projektu blokovat kapacitu svých sítí. A někde už kapacita prostě nestačí, protože lidé přihlašují i projekty, které nemají šanci na život. Dá se však s nimi v budoucnu velmi dobře spekulovat. „Omezení realizace jsou dána zejména neprovedenou změnou územního plánu, problémy s vynětím orné půdy z pozemkového fondu, nedostatečnou velikostí pozemku vzhledem k požadovanému výkonu a podobně,“ vysvětluje mluvčí E. ON Vladimír Vácha. „V případě, že by byla rezervována kapacita pro připojení výroben k distribuční síti pouze pro reálné záměry, byla by ve většině případů v současné době zcela dostatečná,“ dodal.

Nárůst solárních elektráren a jejich výkonů je v posledních měsících závratný. Jestliže na konci loňského roku bylo v zemi 1214 solárních elektráren s instalovaným výkonem 54,29 megawattu, na počátku září jich bylo již 2583 s výkonem 102,71 megawattu. Celkem tak bylo letos spuštěno 1369 nových solárních zdrojů.

E. ON, který distribuuje elektřinu na jižní Moravě a v Čechách, loni do sítě připojil 244 fotovoltaických elektráren, letos je to už 425. Podobně vypadá situace v ČEZ, který provozuje sítě ve zbytku Česka.

Distributoři energie musejí vykupovat od majitelů elektráren solární energii za 14 korun na kilowatthodinu (u větrných elektráren je to 2,40 koruny). Náklady na výstavbu zařízení přitom letos prudce klesly, takže návratnost investice se výrazně zkrátila a distributoři jsou zavaleni novými projekty.

„Roste to neuvěřitelně. Celkem nyní připravujeme projekty v souhrnném instalovaném výkonu asi 50 megawattů,“ říká expertka na energetiku z advokátní kanceláře Havel & Holásek Zuzana Picková. Podle ní klienti finišují projekty, které chtějí přihlásit ještě letos, ale pracuje se i na projektech pro příští rok. „I když se předpokládá, že výkupní cena klesne o pět procent, pro investory je to stále výhodné.“

Mezi zájemci o výstavbu malých slunečních elektráren jsou podle ní – bez ohledu na velikost budovaného zdroje – firmy i jednotlivci.

Čtěte více:

- Stát chce zarazit spekulanty s energií

Autor: Tereza Zavadilová, Vladimír Piskáček

Komentáře

Čtěte také

Brusel se zastává médií a opět brojí proti Googlu

Brusel se zastává médií a opět brojí proti Googlu

Evropská komise má v současnosti na stole návrh reformy zákonů o autorských právech. V dokumentech, které EU zveřejní v září, se Evropská komise zabývá podporou mediálních domů.… více

Mobilní web