Studie: Klimatické změny ohrozí výrobu elektřiny

Změny klimatu by mohly v budoucnosti ohrozit vodní a tepelné elektrárny. Podle nedávné studie nizozemských vědců by mohla výroba elektřiny klesnout v souvislosti s vysycháním vodních toků až o 60 procent.

 Hooverova přehrada
11.1.2016 16:48   |  

Vodní a tepelné elektrárny mají v celosvětové výrobě elektřiny nezastupitelné místo - na produkci se podílí z 98 procent. Nedávno zveřejněná studie nizozemských vědců univerzity Wageningen posuzovala data z 25 500 elektráren po celém světě a dospěla k závěru, že v letech 2040 až 2069 by měl jejich výkon klesnout až o 60 procent.

Podle autorů jde o první studii, která dává do souvislosti klimatické změny a zásoby vody s výrobou elektřiny v celosvětovém měřítku. Studie tedy dospěla k závěru, že elektrárny nejsou pouze původci klimatických změn, ale že rovněž budou těmito změnami ovlivněny.

„Vodní i tepelné elektrárny, jakými jsou elektrárny jaderné a zdroje spalující fosilní paliva či biomasu, spoléhají na vodu z řek či jiných toků. Tyto technologie výroby elektřiny jsou silně závislé na dostupnosti vody, přičemž teplota chladicí vody hraje kritickou roli v procesu termoelektrické výroby elektřiny,“ popisuje Michell van Vliet, vedoucí studie podle webu oenergetice.cz.

Studie tvrdí, že více než pětina všech vodních elektráren bude muset redukovat výkon až o 30 procent. Největší problémy mají být především v letních měsících, kdy bude obtížnější elektrárny ochlazovat. Země i firmy tak musejí přemýšlet, jak stavět elektrárny efektivněji, pokud mají zmírnit dopad budoucího nedostatku vody, varuje studie.


Čtěte také:

Změny klimatu mají viditelné dopady i v Česku. Mizí například ječmen

Klimatické změny pomáhají britským vinařům, za dvě dekády vzniklo 600 vinic

Autor: pav

Komentáře

Čtěte také

Varianta železničního tunelu pod Střešovicemi stále žije

Varianta železničního tunelu pod Střešovicemi stále žije

Centrální komise, která na ministerstvu dopravy schvaluje všechny důležité projekty, včera projednala nápad na výstavbu železničního tunelu pod Střešovicemi. Iniciativa vzešla ze… více

Komerční prezentace
Mobilní web