Suchoj dodá letadla za miliardu dolarů irským aerolinkám CityJet | E15.cz

Suchoj dodá letadla za miliardu dolarů irským aerolinkám CityJet

Suchoj dodá letadla za miliardu dolarů irským aerolinkám CityJet
Výroba Suchoje Superjet
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: Artem Katranzhi
14. října 2015 • 19:46
Irské regionální aerolinky CityJet vybaví svou flotilu ruskými letadly. Podle smlouvy, jejíž hodnota se pohybuje kolem jedné miliardy dolarů (23,7 miliardy korun), koupí aerolinky 15 letadel Suchoj Superjet 100 a získají opci na koupi dalších deseti. Oznámila to společnost United Aircraft Corporation, která je mateřskou firmou výrobce letadel Suchoj.

První čtyři letadla mají irské aerolinky obdržet v prvním čtvrtletí příštího roku, zbývající pak v průběhu roku 2017, informoval zpravodajský server RT. Letadla s 98 sedadly jsou vhodná na krátké až střední lety, jejich dolet činí 4500 kilometrů. Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA) udělila těmto letadlům certifikaci v únoru 2012.

Suchoj už dříve uvedl, že jedná také s egyptskými aerolinkami EgyptAir o prodeji 12 letadel Superjet 100 s opcí na koupi dalších 12. Superjet je konkurentem letadel brazilské společnosti Embraer a kanadské Bombardier. Letadlo bylo vyvinuto ve spolupráci s italským výrobcem letecké a vojenské techniky Finmeccanica a je prvním letadlem pro osobní dopravu vyrobeným v Rusku od rozpadu Sovětského svazu.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!