Švýcaři odmítli reformu, jež ruší DPH a daní spotřebu „špinavé energie“

Švýcaři v referendu odmítli návrh radikální daňové reformy, podle kterého měly daň z přidané hodnoty nahradit daně ze spotřeby energie z neobnovitelných zdrojů, jako jsou ropa, zemní plyn a uhlí. Proti reformě hlasovalo 92 procent účastníků referenda. To podle agentury DPA představuje druhé nejvýraznější odmítnutí návrhu v dlouhé historii švýcarského lidového hlasování. 

Švýcarské franky
8.3.2015 19:17   |  

S návrhem na daňovou reformu přišla politická strana Zelení liberálové. Její prezident Martin Bäumle porážku uznal a označil výsledek hlasování za „obrovské zklamání“. 

Vláda již dříve varovala, že návrh by vedl k prudkému zdražení energie. Například cena benzinu by se prý v jeho důsledku mohla zdvojnásobit na zhruba tři švýcarské franky (77 korun) za litr. Podnikatelský svaz Economiesuisse výsledek hlasování přivítal s tím, že voliči se důrazně postavili proti zhoršování ekonomických podmínek ve Švýcarsku. 

Švýcaři dnes odmítli rovněž návrh křesťanských demokratů na osvobození státních příspěvků na děti a vzdělání od daně. Proti tomuto návrhu hlasovaly více než tři čtvrtiny voličů.


Čtěte také:

Prognóza: silný frank pošle Švýcarsko do recese

Nejvyšší minimální mzda světa ve Švýcarsku nebude, neprošla referendem

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Nový „hlídací“ čip by měl ukončit spory o důvěryhodnosti hardwaru

Nový „hlídací“ čip by měl ukončit spory o důvěryhodnosti hardwaru

Důvěřovat danému zařízení, nebo ne? Otázka nad kvalitou zabezpečení soukromých či státních citlivých dat v počítačích, mobilech a síťových prvcích se v posledních letech netýká… více

Mobilní web