Temelín nebude týden vyrábět elektřinu, energetici posunuli připojení bloku | E15.cz

Temelín nebude týden vyrábět elektřinu, energetici posunuli připojení bloku

Temelín nebude týden vyrábět elektřinu, energetici posunuli připojení bloku
Jaderná elektrárna Temelín
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Jaderná elektrárna Temelín nebude několik dnů dodávat elektřinu do přenosové sítě. Energetici o týden posunuli termín připojení druhého výrobního bloku, zároveň už ale příští týden zahájí výměnu paliva v první výrobní jednotce. Důvodem je rozsah zkoušek a úprav. Energetickou situaci České republiky to ale podle zástupců společnosti neovlivní.

Energetici už dokončili zavážení paliva do reaktoru a nyní pracují na jeho zpětné montáži. Přesto ale s připojením druhého bloku do elektrické přenosové sítě počítají až v prvním zářijovém týdnu. „Hlavní práce jsou za námi, ale čekají nás ještě kontroly zařízení a těsnostní tlakové zkoušky, a teprve na základě jejich výsledku můžeme požádat o povolení ke startu reaktoru,“ řekl ČTK ředitel temelínské elektrárny Bohdan Zronek.

Vládní zmocněnec Štuller: Rakouský postoj k jádru nezměníme

Délku odstávky ovlivnil především rozsah zkoušek a úprav. Ke kontrolám a opravám k výrobci do Plzně odvezli technici jeden z nízkotlakých rotorů. Experti kontrolovali také svary na méně významném zařízení. Temelín sice prioritně využívá pro nedestruktivní kontroly důležitého zařízení jiné metody, i zde ale některé z méně významných svarů v minulosti kontrolovala firma Tediko, kterou společnost ČEZ a Státní úřad pro jadernou bezpečnost/podezřívá ze závažných chyb v protokolech.

Tediko pracovala jako subdodavatel pro společnost Škoda JS (jaderné strojírenství), s níž měl ČEZ na tuto činnost sepsanou smlouvu.

„Prioritou je bezpečnost. Chceme mít jistotu o stavu zařízení, proto jsme doplnili kontroly rentgenovaných svarů a současně jsme čas ke kontrole využili k dalším činnostem. Částečně jsme si tak něco odpracovali pro příští rok a tak bychom mohli další odstávku naopak o tyto činnosti zkrátit,“ dodal Zronek.

Za přípravy jaderných bloků už ČEZ utratil dvě miliardy

„Jde o plánovanou odstávku, takže máme k dispozici rezervní zdroje od vodních až po uhelné elektrárny. Připravená je i paroplynová elektrárna Počerady, takže nepředpokládáme, že by byl nutný například zvýšený dovoz z jiných zemí. Zároveň je léto, kdy spotřeba je o desítky procent nižší než v zimě. I proto jsou odstávky plánovány do tohoto období,“ říká mluvčí Skupiny ČEZ Ladislav Kříž.

Elektrárna Temelín má v současné době instalovaný výkon obou bloků 2160 MW, v roce 2016 vyrobila 14,23 miliard kWh. Poprvé byla spuštěna v prosinci 2000.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!