Temelín nestačí. Rozšíříme i Dukovany, má jasno ČEZ

aktualizováno Generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš dnes potvrdil záměr firmy postavit pátý blok jaderné elektrárny Dukovany. Hotový by měl být v letech 2032 až 2035, řekl Beneš na dnešním jednání sněmovního Hospodářského výboru.

Jaderná alektrárna Dukovany
17.5.2012 21:17   |  

„Pracujeme na studii proveditelnosti,“ uvedl Beneš. Firma má podle něj připravený časový harmonogram projektu.

ČEZ chystá rozšíření Dukovan, přestože podle Beneše současné ekonomické prostředí v Evropě nenahrává investicím do energetiky. Kvůli nízkým cenám elektřiny není jistá výnosnost těchto investic. Jaderné zdroje ale podle Beneše Česko potřebuje, neboť bude odstavovat uhelné elektrárny.

Anketa

Potřebuje Česko rozšíření jaderné elektrárny Dukovany?

Ano, v jádru je budoucnost   88% Ne, je to ekonomicky nevýhodné   9% Nedokážu posoudit   3%

V anketě hlasovalo 498 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

další ankety

ČEZ zároveň připravuje dostavbu třetího a čtvrtého bloku Jaderné elektrárny Temelín. Ta by měla být hotova do roku 2025, nyní se koná tendr na výběr dodavatele dostavby. „Zatím se žádnou sumou na rozšíření Dukovan nepočítáme, tak daleko ani plány nejdou, zatím jsme pouze u studie proveditelnosti. Nyní se soustředíme na dostavbu Temelína, teprve pak by následovaly Dukovany. Takže to je zatím hodně vzdálené,“ uvedl pro e15.cz Ladislav Kříž, tiskový mluvčí ČEZ.

Možnost rozšíření Dukovan zmínil ČEZ několikrát v minulosti, nový blok v Dukovanech chce také ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. Ten dokonce mluvil i o tom, že Česko by mohlo postavit i třetí jadernou elektrárnu.


Čtěte více: Ministr Kuba chce třetí jadernou elektrárnu


Rozšíření Dukovan a Temelína souvisí s připravovaným vývojem energetiky v Česku. Stát plánuje, že jaderné energie bude pokrývat více než polovinu spotřeby, v současnosti je to asi třetina.

Stavba elektrárny Dukovany započala v roce 1978 poté, co se tehdejší Československo a Sovětský svaz dohodly na výstavbě dvou jaderných elektráren (také v Jaslovských Bohunicích na Slovensku) s výkony 1760 MW. První reaktorový blok byl uveden do zkušebního provozu v roce1985. Životnost Dukovan byla původně plánována na 30 let, avšak za pomoci různých modernizací by se mělo dosáhnout až dvojnásobné délky provozu. Zvýšit by se měl také výkon. Do roku 2012 se počítá s hodnotou 2000 megawattů, čímž se vyrovná Temelínu.


Dále čtěte:

Navzdory Fukušimě: spotřeba energie z jádra vzroste o 100 procent

Česku hrozí, že bude muset odstavit Dukovany

Na palivo pro Dukovany získali monopol Rusové


Autor: čtk, jih

Komentáře

Čtěte také

Súdánci rozjeli proces se zadrženým Čechem, viní ho ze špionáže a spiknutí

Súdánci rozjeli proces se zadrženým Čechem, viní ho ze špionáže a spiknutí

Po dlouhých osmi měsících od uvěznění začal v súdánském Chartúmu soudní proces s českým protestantským aktivistou Petrem Jaškem. Súdánští žalobci ho viní mimo jiné ze špionáže a… více

Mobilní web