Temelínský tendr se komplikuje: ČEZ nesmí podepsat smlouvu | E15.cz

Temelínský tendr se komplikuje: ČEZ nesmí podepsat smlouvu

Temelínský tendr se komplikuje: ČEZ nesmí podepsat smlouvu
Jaderná elektrárna Temelín
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK
vrb

ČEZ zatím nesmí podepsat smlouvu s případným vítězem tendru na dostavbu Temelína. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vydal příslušné předběžné opatření. Věcí se zabývá na podnět francouzské Arevy, která byla z tendru vyloučena. Její návrh na úplné zastavení zadávacího řízení ale antimonopolní úřad zamítl. ČEZ v reakci na rozhodnutí uvedl, že verdikt úřadu průběh tendru nezdrží.

ČEZ může pokračovat v posuzování dvou zbylých nabídek v tendru - japonsko-amerického Westinghousu a česko-ruského Konsorcia MIR.1200. „Pokud zjistíme, že nabídka Arevy byla v pořádku, vrátí se tendr do fáze posouzení všech nabídek,“ dodal k tomu ale předseda ÚOHS Petr Rafaj. Podle něj je na firmě ČEZ, jaký postup zvolí.

„Smlouvu jsme plánovali uzavřít až na konci příštího roku, takže to nepředstavuje zdržení v posuzování nabídek, ani v celém procesu tendru,“ řekl v reakci na předběžné opatření antimonopolního úřadu mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

„Je velmi těžké spekulovat, jak dlouho bude ÚOHS celý tendr zkoumat. Jedná se na naše poměry o velkou zakázku. Nicméně vyřazený z tendru, francouzská společnost Areva, avizovala, že se bude odvolávat k evropským institucím. Zpoždění u takto velkého projektu se samozřejmě může stát. Nicméně, z pohledu napadnutí tendru vyraženým účastníkem Arevou (nedostatky nabídky byly údajně opravdu zásadního charakteru), neočekávám, že by se mel tendr zrušit nebo zastavit,“ řekl E15.cz analytik J&T Banky Bohumil Trampota.

„Zdržení finálního výběru dodavatele samozřejmě nelze vyloučit, ale časový plán ČEZu na výstavbu se zdrženími počítá. Takže konečné datum výstavby by být ohroženo nemělo,“ míní pak analytik České spořitelny Petr Bártek.

Kvůli rozsahu dokumentace je termín finálního verdiktu nejasný

Odvolání francouzské Arevy v tendru na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín dorazilo na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže začátkem listopadu. Úřad zatím sestavil speciální tým, který se zakázkou bude zabývat. Dobu, v jaké rozhodne, zatím odhadovat nechce. Případ je příliš rozsáhlý.

Velikostí zadávací dokumentace, která zahrnuje 60 tisíc stran, jde o nejrozsáhlejší veřejnou zakázku, jakou kdy ÚOHS prošetřoval. Nabídka Arevy má také několik tisíc stran. Případ si vyžádá zpracování řady znaleckých posudků či expertních vyjádření.

Areva brojí proti svému vyloučení z tendru. Chce, aby úřad detailně přezkoumal rozhodnutí společnosti ČEZ z 5. října, kterým ČEZ francouzskou společnost z tendru vyřadil. ČEZ tehdy oznámil, že Areva nenaplnila v nabídce zákonné a další požadavky na stavbu třetího a čtvrtého bloku Temelína. Na konci října ČEZ zamítl odvolání francouzské firmy.

Konkrétní důvody pro vyřazení Arevy z tendru ČEZ ani francouzská společnost nesdělily. Po vyřazení Arevy zůstávají v tendru na dostavbu Temelína pouze Westinghouse a Konsorcium MIR.1200, které tvoří Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress.

Autor: ČTK, vrb
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!