Temelínský tendr se komplikuje: ČEZ nesmí podepsat smlouvu

aktualizováno ČEZ zatím nesmí podepsat smlouvu s případným vítězem tendru na dostavbu Temelína. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vydal příslušné předběžné opatření. Věcí se zabývá na podnět francouzské Arevy, která byla z tendru vyloučena. Její návrh na úplné zastavení zadávacího řízení ale antimonopolní úřad zamítl. ČEZ v reakci na rozhodnutí uvedl, že verdikt úřadu průběh tendru nezdrží.

 Jaderná elektrárna Temelín
20.11.2012 16:46   |  

ČEZ může pokračovat v posuzování dvou zbylých nabídek v tendru - japonsko-amerického Westinghousu a česko-ruského Konsorcia MIR.1200. „Pokud zjistíme, že nabídka Arevy byla v pořádku, vrátí se tendr do fáze posouzení všech nabídek,“ dodal k tomu ale předseda ÚOHS Petr Rafaj. Podle něj je na firmě ČEZ, jaký postup zvolí.

Anketa

Dostaví se třetí a čtvrtý blok Temelína do roku 2025?

ano   39% ne, dostaví se později   16% ne, nedostaví se nikdy   16% nevím   30%

V anketě hlasovalo 109 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

další ankety

„Smlouvu jsme plánovali uzavřít až na konci příštího roku, takže to nepředstavuje zdržení v posuzování nabídek, ani v celém procesu tendru,“ řekl v reakci na předběžné opatření antimonopolního úřadu mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

„Je velmi těžké spekulovat, jak dlouho bude ÚOHS celý tendr zkoumat. Jedná se na naše poměry o velkou zakázku. Nicméně vyřazený z tendru, francouzská společnost Areva, avizovala, že se bude odvolávat k evropským institucím. Zpoždění u takto velkého projektu se samozřejmě může stát. Nicméně, z pohledu napadnutí tendru vyraženým účastníkem Arevou (nedostatky nabídky byly údajně opravdu zásadního charakteru), neočekávám, že by se mel tendr zrušit nebo zastavit,“ řekl E15.cz analytik J&T Banky Bohumil Trampota.

„Zdržení finálního výběru dodavatele samozřejmě nelze vyloučit, ale časový plán ČEZu na výstavbu se zdrženími počítá. Takže konečné datum výstavby by být ohroženo nemělo,“ míní pak analytik České spořitelny Petr Bártek.

Kvůli rozsahu dokumentace je termín finálního verdiktu nejasný

Odvolání francouzské Arevy v tendru na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín dorazilo na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže začátkem listopadu. Úřad zatím sestavil speciální tým, který se zakázkou bude zabývat. Dobu, v jaké rozhodne, zatím odhadovat nechce. Případ je příliš rozsáhlý.

Anketa

Dostaví se třetí a čtvrtý blok Temelína do roku 2025?

Ano   75% Ne, dostaví se později   11% Ne, nedostaví se nikdy   10% Nevím   4%

V anketě hlasovalo 532 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

další ankety

Velikostí zadávací dokumentace, která zahrnuje 60 tisíc stran, jde o nejrozsáhlejší veřejnou zakázku, jakou kdy ÚOHS prošetřoval. Nabídka Arevy má také několik tisíc stran. Případ si vyžádá zpracování řady znaleckých posudků či expertních vyjádření.

Areva brojí proti svému vyloučení z tendru. Chce, aby úřad detailně přezkoumal rozhodnutí společnosti ČEZ z 5. října, kterým ČEZ francouzskou společnost z tendru vyřadil. ČEZ tehdy oznámil, že Areva nenaplnila v nabídce zákonné a další požadavky na stavbu třetího a čtvrtého bloku Temelína. Na konci října ČEZ zamítl odvolání francouzské firmy.

Konkrétní důvody pro vyřazení Arevy z tendru ČEZ ani francouzská společnost nesdělily. Po vyřazení Arevy zůstávají v tendru na dostavbu Temelína pouze Westinghouse a Konsorcium MIR.1200, které tvoří Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress.


Čtěte také:

Areva se odvolala proti vyřazení z temelínského tendru

ÚOHS kvůli Arevě zřídil speciální tým pro Temelín

Autor: vrb, čtk

Komentáře

Čtěte také

Financial Times: Trapná V4 těží z EU a zároveň se ji snaží zničit

Financial Times: Trapná V4 těží z EU a zároveň se ji snaží zničit

Za trapné britský list Financial Times (FT) ve svém článku o rozporech uvnitř Evropské unie před zářijovým summitem v Bratislavě označil země visegrádské čtyřky (Česko, Slovensko,… více

Mobilní web