Teplárny si v zimě polepšily asi o desetinu

31.3.2010 18:36   |  

Přestože topná sezóna skončí oficiálně až za měsíc, už nyní je téměř jasné, že si teplárny oproti loňsku polepší zhruba o deset procent. V celkových tržbách dělá desetinové zvýšení odběru domácností přes tři miliardy korun.

„Letošní zima sice teplotně patřila mezi průměrné, v posledních třech letech ale byly zimní měsíce neobvykle teplé,“ vysvětluje mluvčí teplárenského sdružení Pavel Kaufmann. To potvrzuje také Milan Wagner ze společnosti Dalkia. „Zatím ještě nemáme spočítaný březen, ale leden a únor nám jsme měli nárůst sedm až deset procent,“ uvedl.

Dalkia zásobuje teplem dvacítku měst v České republice i na Moravě. Letos plánje investice do snížení emisí síry a oxidů dusíku v teplárně Ostrava - Třebovice. „Výši investic zatím nemohu upřesnit, “ řekl.
Podle Pavla Kaufmanna se tempo investic do tuzemských tepláren v příštích deseti letech zvýší na dvojnásobek. Do roku 2020 plánují teplárenské společnosti investice za 40 miliard korun. V poslední dekádě minulého století přitom investovaly třicet miliard a v uplynulých deseti letech to bylo dvacet miliard korun.

„Teplárenství projde rozsáhlou modernizací. Jejim cílem bude především snížení emisí a zvýšení účinnosti,« upřesnil Kaufmann s tím, že velká část plynáren bude zvyšovat podíl spalované biomasy. Velkou investici připravuje na letošní rok i Pražská teplárenská. „Vedle pravidelných odstávek máme naplánovanou jednu větší akci,“ uvedl tiskový mluvčí společnosti Martin Pavelka. „Zatím však není schválená,“ dodal.

Podle centrálního registru zakázek vypsala Pražská teplárenská loni tendr na výstavbu tepelného přivaděče z pražské Libně do Holešovic. Součástí projektu za 387 milionů korun má být i štola pod Vltavou. Podle původních předpokladů měl být nový teplovod dokončen v listopadu letošního roku.

Autor: Robert Zelenka

Komentáře

Čtěte také

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Astronomové doslova "za humny" Sluneční soustavy objevili planetu přibližně o hmotnosti Země, která obíhá kolem své hvězdy Proxima Centauri v takzvané obyvatelné zóně, a na které… více

Mobilní web