Tesař a Krušina si dělí Energo-Pro s aktivy až za 40 miliard | E15.cz

Tesař a Krušina si dělí Energo-Pro s aktivy až za 40 miliard

Tesař a Krušina si dělí Energo-Pro s aktivy až za 40 miliard
Stožáry vysokého napětí
• 
ZDROJ: Blažek Tomáš/E15

ČTK

Podnikatelé Jaromír Tesař a Jiří Krušina se po měsících jednání dohodli na rozdělení firmy Energo-Pro. Hospodářským novinám (HN) to řekl Tesař. Firma vlastní 49 vodních elektráren ve střední a východní Evropě a v Turecku, hodnota jejích aktiv se odhaduje na 30 až 40 miliard korun. Napsal to dnes server Ihned.cz

Podle Tesaře „šlo o dlouho připravovanou strategii“ a s Krušinou budou nadále spolupracovat na jiné bázi. Vodní elektrárny podnik vlastní zejména v Gruzii, Turecku, Bulharsku a Česku a zaměstnává hlavně v zahraničí 8000 lidí.

Tesař v Energo-Pro doposud vlastnil 75 procent a zbylou čtvrtinu Krušina. V rámci dohodnutého vyrovnání zůstane firma Tesařovi a spolu s ní i všechna její zahraniční aktiva a dvě české vodní elektrárny v Litoměřicích a Brandýse nad Labem, píše server. Krušina získá zbylých 11 českých malých vodních elektráren, například v Kroměříži na řece Moravě nebo Kružberk na Moravici, a dostane také podíl z nynějšího prodeje aktiv v Gruzii, píše Ihned.

Energo-Pro v Gruzii vlastní 15 vodních a jednu plynovou elektrárnu o celkovém výkonu 585 megawattů a ovládá i 70 procent tamní distribuce elektřiny, tedy asi dva miliony klientů. Za jejich prodej podle dřívějších odhadů může firma získat víc než miliardu dolarů (24,8 miliardy korun). Kolik by Krušina z této sumy obdržel, není zatím podle serveru jasné.

Problematické Bulharsko

Tesařovi spolu se dvěma zmiňovanými vodními elektrárnami v Česku zůstane distribuce elektřiny a 14 vodních elektráren v Bulharsku, kde měla firma v posledních letech problémy s tamní levicovou vládou ohledně cen elektřiny. Tesař si podrží také pět vodních elektráren v Turecku, kde chce podle svých slov dál investovat, píše Ihned. Tesařovi zůstane i slovinský výrobce turbín Litostroj a jeho česká dceřiná projekční a konstrukční firma ČKD Blansko Engineering.

Tesař svitavskou energetickou firmu založil v roce 1994. Byznys sdružený pod Energo-Pro si podnikatelé rozdělí téměř po 20 letech.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!