Tesla loni prohloubila ztrátu na 889 milionů dolarů, letos prý už čeká zisk

Americký výrobce elektrických vozů Tesla Motors prohloubil v loňském roce ztrátu na 889 milionů USD (21,3 miliardy korun) z předloňských 294 milionů dolarů. Automobilka byla založená v roce 2003 a zatím nikdy se jí nepodařilo vykázat celoroční zisk. Ve svém prohlášení však firma uvedla, že letos zisk očekává, navzdory plánovaným investicím 1,5 miliardy dolarů do rozšíření kapacity výroby a do nového závodu na baterie.

 Tesla Model S,
11.2.2016 7:56   |  

Ke ztrátám automobilky přispívají investice do vývoje a výroby. Příjmy stouply o 26 procent na čtyři miliardy USD. Automobilka prodala více než 50 tisíc vozů, což bylo o 60 procent více než v roce 2014. Letos plánuje zvýšit dodávky vozů na trh na 80 až 90 tisíc.

V samotném čtvrtém čtvrtletí se čistá ztráta automobilky téměř ztrojnásobila na 320 milionů USD ze 107,6 milionu USD kvůli nižší výrobě vozu Model X, než firma plánovala. Ztrátová byla automobilka již 11. čtvrtletí za sebou. Příjmy se zvýšily o 27 procent na 1,2 miliardy USD, napsaly agentury AP a Reuters.

Automobilka potvrdila, že na konci března představí svůj očekávaný model v ceně 35 tisíc USD (837 500 korun), který se má začít vyrábět na konci roku 2017. Tesla nyní vyrábí dva modely. Je to sedan Model S a sportovně užitkový vůz Model X, který se začal prodávat loni v září. Před Modelem S vyráběla Tesla ještě sportovní Roadster, jehož výrobu ale v roce 2012 ukončila.


Čtěte také:

Tesla za čtvrtletí prodělala 230 milionů dolarů

Tesla musí nabrat více než 1600 lidí, aby byla v zisku

Musk: Tesla bude za tři roky vyrábět i v Číně

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Lékařská komora prohrála, Číňané mohou dál léčit Čechy

Lékařská komora prohrála, Číňané mohou dál léčit Čechy

Čínští lékaři mohou dál působit ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové, a to na základě výjimky ministerstva zdravotnictví. Tradiční čínská medicína se tak dál bude prosazovat v… více

Mobilní web