Těžař NWR si souhlas věřitelů nekoupil

Společnost NWR nedokázala získat věřitele pro svůj restrukturalizační plán ani penězi. Těžař totiž zamýšlel koupit si souhlas věřitelů malým všimným. Za podpis do knihy ukázněných držitelů dluhopisů nabízel čtvrt procenta z jejich investice na ruku. Tedy za předpokladu, že plán nakonec projde. Poslední možnost získat „prémii“ měli věřitelé v pátek ve tři hodiny odpoledne.

Společnost NWR, která sídlí v Amsterodamu, patří téměř ze dvou třetin skupině BXR, v níž má zhruba poloviční podíl podnikatel Zdeněk Bakala
16.7.2014 6:33   |  

Včerejší sčítání hlasů však ukázalo, že vábnička nezabrala. Držitelé nezajištěných dluhopisů se prozatím rozhodli dál bojovat. Těžař v úterý oznámil, že s plánem na oddlužení firmy souhlasí jen 65 procent nejištěných držitelů dluhopisů, kterým NWR dohromady dluží přes sedm a půl miliardy korun. Aby plán prošel, jsou přitom zapotřebí podpisy alespoň tří čtvrtin z nich. Ti však svým souhlasem automaticky přijdou o stejný podíl ze své investice.

Nedostatečný zájem věřitelů je podle expertů nepříznivým signálem. „Zprávu vnímáme mírně negativně. Očekávali jsme dosažení tříčtvrtinové podpory k rozhodnému datu pro získání prémie, tedy do minulého pátku,“ uvádí Petr Bártek z České spořitelny. Vidina vrabce v hrsti nicméně nezůstala bez účinku. Ještě koncem června totiž se záměry NWR souhlasilo pouhých 37 procent držitelů nezajištěných papírů.

Dvě miliardy korun "seškrtány"

Jen během první červencové dekády tak na podmínky firmy přistoupili investoři s pohledávkami převyšujícími dvě miliardy korun. Za včasný souhlas tím od NWR dostali příslib kostky cukru v objemu necelých 200 tisíc eur. Restrukturalizační plán, v rámci něhož má těžař snížit své zadlužení ze 775 na 450 milionů eur, představila NWR začátkem června letošního roku. Pro jeho realizaci potřebuje získat podporu tří čtvrtin věřitelů z řad držitelů svých dvou velkých dluhopisových emisí.

Těžař již dříve avizoval, že pokud plán neprojde, může přikročit k prodeji svých stěžejních aktiv, tedy k praktickému ukončení podnikání. Výnos z prodeje majetku by přitom na pokrytí dluhů zdaleka nestačil, na prodej uhelných aktiv totiž není vůbec správná doba. „S použitím zveřejněných parametrů o rezervách uhlí, předpokládané ceně uhlí, nákladech na těžbu a firmou očekávaných investicích se dopočteme ke zhruba padesáti milionům eur jako hodnotě OKD. Na držitele nezajištěného dluhu a akcionáře by tak s velkou pravděpodobností nezůstalo nic,“ uvádí Tomáš Sýkora z Patria Finance.

Akcionáři přesto na úterním parketu slavili, titul během obchodování podražil o bezmála jedenáct procent.


Čtěte také:

Rating NWR se zřítil ještě hlouběji do spekulativního pásma

Bondy NWR rekordně nesou, těžař má nakročeno k bankrotu

NWR má souhlas části věřitelů s kapitálovou restrukturalizací

Autor: Jaroslav Bukovský

Komentáře

Čtěte také

Banky oprašují zajišťovací byznys proti silné koruně. Zatím bez odezvy

Banky oprašují zajišťovací byznys proti silné koruně. Zatím bez odezvy

Asociace exportérů mezi svými členy zatím žádný zvláštní růst v měnovém zajišťování nepozoruje. Na pojistku proti silné koruně je podle exportérů i analytiků zatím brzo. více

Komerční prezentace
Mobilní web