Těžařské firmy se snaží uklidnit investory, odkupují vlastní dluhopisy

Největší světoví těžaři se pokouší zkrotit své zadlužení, kterému čelí v důsledku poklesu cen komodit a které výrazně znepokojuje investory. Zatímco se jejich akcie propadají, těžaři nakupují své vlastní dluhopisy, aby vylepšili své bilance a uklidnili akcionáře.

Důl Round Mountain v USA, v kterém loni kanadský těžař Barrick prodal svůj podíl
29.3.2016 11:24   |  

Informoval o tom deník Financial Times. „Naši akcionáři chtějí vidět snížení celkového dluhu, což je jednou z našich klíčových priorit,“ vysvětlují situaci zástupci kanadské společnosti Barrick.

Největší světový těžař zlata minulý týden nakoupil své dluhopisy v hodnotě 750 milionů dolarů (asi 18 miliard korun), již loňský rok provedl odkup za 2,1 miliardy. Prostředky Barrick získal z prodeje svých aktiv včetně tří dolů ve Spojených státech, které mu loni vynesly 3,2 miliard. Dluh společnosti loni klesl z třinácti na deset miliard, letos firma plánuje další snížení o dvě miliardy.

Podle Jonathana Weinbergera, šéfa oddělení kapitálových trhů v Société Générale, těžařské firmy odkupují svůj dluh ze dvou důvodů: „Zaprvé chtějí vylepšit svoje bilance, a zadruhé vylepšit příjmy.“ Odkup vlastních dluhopisů navíc těžařům sníží úrokové náklady.

Aal

Také nadnárodní společnost Anglo American tento měsíc oznámila, že koupí své bondy za 1,83 miliard dolarů. Do roku 2018 plánuje utratit celkem 7,5 miliard, čímž chce ušetřit 60 milionů na úrokových nákladech. Společnost minulý rok prohloubila ztrátu a všechny tři hlavní agentury snížili její rating do spekulativního pásma.

Akcie Anglo American na londýnské burze po loňském propadu o téměř tři čtvrtiny si začátkem tohoto roku mírně polepšily, aktuálně se obchodují za 485 dolarů za akcii.

Analytici odkupy schvalují

„Anglo provedlo chytrý krok, protože odkoupilo svůj dluh v okamžiku, kdy jeho cena byla nízká a tím nijak neohrožuje potenciál k budoucímu půjčování,“ tvrdí Marc Elliott, analytik londýnské společnosti Investec.

„Těžaři, kteří mají možnost koupit své dluhopisy, by tak měli učinit. Vyústí to v úspory, jako v případě Anglo American, které vylepší poměr mezi dluhem a majetkem, což je důležité pro akcionáře, kteří v posledních letech trpěli,“ tvrdí Jeremy Wrathall, další analytik Investecu.


Čtěte dále:

Největší americký těžař uhlí je na pokraji krachu, nemá ani na úroky

Anglo American zdvojnásobila ztrátu, firmu táhnou dolů ceny komodit

Anglo American propustí až 85 tisíc lidí, nevyplatí ani dividendu

Autor: Pavel Michl redaktor E15.cz

Komentáře

Čtěte také

Igor Záruba: Modrá, nikoli zelená revoluce

Igor Záruba: Modrá, nikoli zelená revoluce

Známý internetový portál nově nabízí letecké snímky Rakouska. Z ptačí perspektivy je možné vidět prakticky celé území našich jižních sousedů včetně hezkých měst, jezer a hor.… více

Komerční prezentace
Mobilní web