Těžařský gigant BHP kvůli levné ropě odepíše 7,2 miliardy dolarů

Nadnárodní těžařský gigant BHP Billiton odepíše 7,2 miliardy dolarů (178 miliard korun), protože pokles cen ropy snížil hodnotu jeho aktiv v oblasti těžby z břidlicových ložisek ve Spojených státech. Zpráva podle agentury Reuters podpořila očekávání, že společnost bude poprvé za více než čtvrt století nucena snížit dividendu.

 Těžba břidlicového plynu frakováním
15.1.2016 13:03   |  

Celková hodnota odpisů BHP u aktiv v oblasti těžby z břidlicových ložisek ve Spojených státech za poslední čtyři roky dosáhne 12,8 miliardy dolarů. BHP tak ztrácí téměř dvě třetiny hodnoty svých investic do této oblasti, do které vstoupila v roce 2011 prostřednictvím dvou akvizicí v hodnotě 20,6 miliardy dolarů, píše agentura Reuters.

„Trhy s ropou a plynem jsou výrazně slabší, než se předpokládalo,“ uvedl generální ředitel BHP Andrew Mackenzie. „Ačkoli očekáváme, že ceny stoupnou ze současných minim, snížili jsme odhady cen ropy pro krátké až středně dlouhé období,“ dodal.

Světové ceny ropy se od června 2014 propadly o zhruba 70 procent. Tento týden se poprvé za 12 let dostaly pod hranici 30 dolarů za barel. Na hospodářské výsledky BHP má navíc negativní dopad také pokles cen dalších komodit, například železné rudy, uhlí a mědi.

Vývoj ceny ropy Brent Zdroj: euroinvestor.com


Čtěte také:

Levná ropa odložila plány za stovky miliard

Těžaři kvůli levné ropě omezují projekty v hodnotě 380 miliard dolarů

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Home Credit se vrací do černých čísel, díky Asii má zisk 1,6 miliardy

Home Credit se vrací do černých čísel, díky Asii má zisk 1,6 miliardy

Skupina Home Credit v letošním prvním pololetí vytvořila zisk 59,3 milionu eur (1,6 miliardy korun), o rok dříve vykázala ztrátu 90 milionů eur (2,43 miliardy korun). Tahounem… více

Mobilní web