Továrnu pro Jaguar na Slovensku postaví Strabag

Stavební práce v průmyslovém parku Nitra, kde bude stát automobilka Jaguar Land Rover, musejí začít ještě letos. Cena zakázky, kterou získala společnost Strabag, představuje 3,3 miliardy korun, což je o 324 milionů méně, než se očekávalo. O zakázku se v neveřejné soutěži ucházeli čtyři zájemci.

Automobilka Jaguar Land Rover zatím uvedla, že bude na Slovensku vyrábět nový celohliníkový model. Produkce továrny má být 150 tisíc aut ročně.
8.1.2016 6:35   |  

Jaguar celkem do své slovenské továrny investuje zhruba 37 miliard korun. První automobily by z ní měly vyjet v roce 2018.
Automobilka zatím nechce zveřejnit, jaké modely bude na Slovensku vyrábět. Jen uvedla, že půjde o nový celohliníkový model. Podle serveru Autoblog.com datum výroby prvních vozidel koresponduje s plánováným uvedením radikálně modernizovaného modelu Land Rover Defender.

Původní kapacita závodu, který zaměstná 2800 lidí, bude 150 tisíc vozidel ročně. Slováci si hlavně libují z přírůstku nových pracovních míst. „Na každé vytvořené pracovní místo v automobilovém průmyslu se může vytvořit až další 2,5 pracovního místa v návazných odvětvích,“ uvedl pro agenturu analytik Capital Markets Lukáš Lóci.

Rozhodnutí společnosti JLR postavit výrobní linku na Slovensku přišlo loni jako velké překvapení. Favoritem soutěže, které se zúčastnila i Česká republika, bylo až do konce Polsko.

Jaguar Land Rover se stal již čtvrtou zahraniční automobilkou, která bude na Slovensku montovat své vozy. V Žilině již působí jihokorejská Kia, v Bratislavě německý Volkswagen a v Trnavě konsorcium PSA. Jaguar bude v Nitranském kraji patřit k nejštědřejším zaměstnavatelům. Průměrný měsíční plat v kraji je 865 eur měsíčně. Podle webu platy.sk však pracovníci v britsko-indické automobilce dostanou i přes 1200 eur měsíčně. O 42 procent více, než je krajský průměr. To je lepší nadprůměr, než jaký nabízejí ostatní výrobci aut.


Čtěte také:

Podepsáno: Jaguar Land Rover investuje na Slovensku 1,1 miliardy liber

Jaguar postaví továrnu na Slovensku, má vyrábět 300 tisíc aut ročně

Zdeněk Pečený Autor: Zdeněk Pečený redaktor E15

Komentáře

Čtěte také

Česká ekonomika byla loni z nových členů EU druhá nejvýkonnější

Česká ekonomika byla loni z nových členů EU druhá nejvýkonnější

Ekonomický růst České republiky loni vykázal 4,5 procenta. Šlo o nejlepší výsledek od roku 2007. Mezi členskými zeměmi vstupujícími do EU po roce 2000 patřila Česku z hlediska… více

Mobilní web