Továrnu pro Jaguar na Slovensku postaví Strabag

Stavební práce v průmyslovém parku Nitra, kde bude stát automobilka Jaguar Land Rover, musejí začít ještě letos. Cena zakázky, kterou získala společnost Strabag, představuje 3,3 miliardy korun, což je o 324 milionů méně, než se očekávalo. O zakázku se v neveřejné soutěži ucházeli čtyři zájemci.

Automobilka Jaguar Land Rover zatím uvedla, že bude na Slovensku vyrábět nový celohliníkový model. Produkce továrny má být 150 tisíc aut ročně.
8.1.2016 6:35   |  

Jaguar celkem do své slovenské továrny investuje zhruba 37 miliard korun. První automobily by z ní měly vyjet v roce 2018.
Automobilka zatím nechce zveřejnit, jaké modely bude na Slovensku vyrábět. Jen uvedla, že půjde o nový celohliníkový model. Podle serveru Autoblog.com datum výroby prvních vozidel koresponduje s plánováným uvedením radikálně modernizovaného modelu Land Rover Defender.

Původní kapacita závodu, který zaměstná 2800 lidí, bude 150 tisíc vozidel ročně. Slováci si hlavně libují z přírůstku nových pracovních míst. „Na každé vytvořené pracovní místo v automobilovém průmyslu se může vytvořit až další 2,5 pracovního místa v návazných odvětvích,“ uvedl pro agenturu analytik Capital Markets Lukáš Lóci.

Rozhodnutí společnosti JLR postavit výrobní linku na Slovensku přišlo loni jako velké překvapení. Favoritem soutěže, které se zúčastnila i Česká republika, bylo až do konce Polsko.

Jaguar Land Rover se stal již čtvrtou zahraniční automobilkou, která bude na Slovensku montovat své vozy. V Žilině již působí jihokorejská Kia, v Bratislavě německý Volkswagen a v Trnavě konsorcium PSA. Jaguar bude v Nitranském kraji patřit k nejštědřejším zaměstnavatelům. Průměrný měsíční plat v kraji je 865 eur měsíčně. Podle webu platy.sk však pracovníci v britsko-indické automobilce dostanou i přes 1200 eur měsíčně. O 42 procent více, než je krajský průměr. To je lepší nadprůměr, než jaký nabízejí ostatní výrobci aut.


Čtěte také:

Podepsáno: Jaguar Land Rover investuje na Slovensku 1,1 miliardy liber

Jaguar postaví továrnu na Slovensku, má vyrábět 300 tisíc aut ročně

Zdeněk Pečený Autor: Zdeněk Pečený redaktor E15

Komentáře

Čtěte také

Komárek se Šmejcem narazili, úřady jim zakázaly ovládnutí rakouských kasin

Komárek se Šmejcem narazili, úřady jim zakázaly ovládnutí rakouských kasin

Rakouský kartelový soud zakázal, aby firmu Casinos Austria ovládla loterijní společnost Novomatic a konsorcium vlastněné českými investory Jiřím Šmejcem a Karlem Komárkem. Ve… více

Mobilní web