Toyota svolává 1,5 milionu aut, tentokrát kvůli brzdám

21.10.2010 13:27   |  

Největší automobilka světa Toyota chystá další svolávací akci, která se týká asi 1,5 milionu vozidel prodaných především v Japonsku a USA včetně značky Lexus. Problém se týká hlavního brzdového válce a palivového čerpadla. Svolány budou vybrané vozy i v Česku.

Potíže mohou nastat u modelu Avalon a Lexusů IS250, IS350 a GS300, z nichž některé se prodávají celosvětově, tedy i na českém trhu. Firma uvedla, že svolá zhruba 740 tisíc vozů v USA a přibližně 600 tisíc vozů v Japonsku. V Evropě se podle agentury AFP bude opatření týkat 50 tisíc automobilů.

Podle Davida Valenty z tuzemského zastoupení značky Lexus se v Česku bude preventivní oprava týkat 110 vozidel, a to modelů IS250/IS220d, GS300 a RX300/RX330. Většina z postižených aut byla vyrobena v roce 2005.

Automobily čeká výměna hlavního brzdového válce, který může prosakovat a způsobit náhodné rozsvícení brzdových světel, podle agentury Bloomberg by ale mohlo i k poklesu brzdného účinku v případě, že majitel nebude potíže včas řešit. To potvrzuje i automobilkou vydaná zpráva. V souvislosti se závadami podle Toyoty zatím nebyly hlášeny žádné nehody.

Pro pověst Toyoty jako výrobce spolehlivých vozidel není tato svolávací akce první ranou v tomto roce. Již dříve musela společnost svolat asi osm milionů aut kvůli potížím s plynovým pedálem, z toho 6 milionů prodaných ve Spojených státech.

Pedál se zasekával a spolu s chybnou konstrukcí podlahy mohl způsobit nekontrolovatelné zrychlování vozidla. Automobilka byla nucena zaplatit pokutu 16,4 milionů dolarů (asi 209 milionů korun), která jí byla americkými úřady udělena za zatajování problému, nadále ale odmítá obvinění, že by porušila zákon.

Akcie Toyoty ztratily během letošního roku již 25 procent původní hodnoty, dnes ale na tokijské burze rostly o 0,4 procenta.

Autor: Štěpán Bruner

Komentáře

Čtěte také

Bavorsko zvýší počet policistů, odmítá bezpečnostní politiku Merkelové

Bavorsko zvýší počet policistů, odmítá bezpečnostní politiku Merkelové

Bavorský premiér Horst Seehofer se po uzavřeném zasedání bavorského zemské vlády distancoval od postoje kancléřky Angely Merkelové k migrační krizi. Kancléřčino "to zvládneme" prý… více

Mobilní web