TPCA loni klesl zisk o 52 milionů, výroba klesá už tři roky

Kolínské automobilce TPCA loni klesl zisk před zdaněním o 52 milionů na 319 milionů korun. Tržby se snížily o 14 procent na 34 miliard korun. Důvodem je pokles produkce. Časopisu Týden to řekl prezident automobilky Kenta Koide.

Citroen C1 na výrobní lince kolínské automobilky
31.3.2013 9:29   |  

Z automobilky loni vyjelo 215 tisíc vozů, o pětinu méně než v roce 2011, řekl v lednu mluvčí firmy Radek Kňava. Výroba v TPCA klesá od roku 2010. „Situace má negativní dopad na motivaci zaměstnanců,“ řekl Týdnu Koide.

Podle dřívějších informací loni firma změnila systém výroby, místo tří výrobních týmů má pouze dva a střídají se ranní a noční směna od pondělí do čtvrtka. Podle potřeby se přidávají mimořádné páteční směny. Z firmy odešlo asi 500 lidí, z toho 350 jich využilo systém dobrovolných odchodů, v jehož rámci automobilka nabídla odstupné závislé na odpracované době. V současnosti má TPCA zhruba 2400 zaměstnanců.

Celosvětová výroba osobních aut loni stoupla o 5,3 procenta na 63,1 milionu vozů. Nejvíce vozů vyrobily automobilky v Číně, Česko skončilo na 13. místě.


• Čtěte také:

Zisk Škody loni klesl o čtyři procenta, nepomohly ani rekordní prodeje

Slevy nestačí, prodeje aut v Evropě dál padají. Nedaří se ani Škodě

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Astronomové doslova "za humny" Sluneční soustavy objevili planetu přibližně o hmotnosti Země, která obíhá kolem své hvězdy Proxima Centauri v takzvané obyvatelné zóně, a na které… více

Mobilní web