Turecká firma s třetinovým podílem ČEZu prodává vodní elektrárnu | E15.cz

Turecká firma s třetinovým podílem ČEZu prodává vodní elektrárnu

Turecká firma s třetinovým podílem ČEZu prodává vodní elektrárnu
ČEZ
• 
ZDROJ: Tomáš Novák/Euro

ČTK

Turecká firma Akenerji Elektrik Üretim, ve které vlastní více než třetinu akcií polostátní společnost ČEZ, prodá za 80,5 milionu dolarů (asi dvě miliardy korun) tamní vodní elektrárnu Akocak.

„Akenerji minulý týden podepsalo smlouvu o prodeji hydro elektrárny Akocak se společnosti Čanakči HES Elektrik Üretim Anonim Širketi,“ řekla mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová. Kolik z prodeje získá ČEZ, neupřesnila.

Podle šéfa ČEZ pro Turecko Martina Pacovského využila společnost výhodné příležitosti na trhu. „Prodejní cena je pro nás velmi příznivá,“ dodal. Kupující Čanakči je tureckou energetickou společností.

Elektrárna Akokak má výkon 80,1 MW a nachází se v oblasti Trabzonu na severu země. Podle výroční zprávy ČEZ jde o druhou největší z osmi vodních elektráren, které ČEZ v Turecku spoluvlastní.

Skupina ČEZ zahájila své podnikání v Turecku v roce 2008 podpisem o strategické spolupráci s tamní společností Akkök. Společný podnik Akenerji v současnosti provozuje jednu paroplynovou, jednu větrnou a osm vodních elektráren o celkovém instalovaném výkonu téměř 1,3 GW.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!