Turecko-americká firma chce hledat plyn a ropu na východě Čech

Společnost SouthOil chce v hradeckém a Pardubickém kraji hledat zemní plyn a ropu. Firma již požádala o vytýčení území k průzkumu a vyhledávání konvenčních ložisek ropy a plynu. Území, o nějž firma usiluje, má rozlohu 1341 čtverečných kilometrů. Uvedl to deník Dnes v příloze pro hradecký kraj.

 Břidlicový plyn
15.9.2012 11:44   |  

Ministerstvo životního prostředí správní řízení ve věci stanovení průzkumného území zatím nezahájilo. Žádost těžařů se teprve překládá a nejméně tři měsíce musí být zveřejněna ve věstníku Evropské unie. K úředníkům ministerstva do Hradce Králové se žádost vrátí asi až na přelomu roku.

Firma SouthOil vznikla loni. Větší část ovládá Turek Göktug Beşer, čtvrtinu drží generální ředitel South Oil Incorporated Mark Allen Bush z Texasu.

O možnost průzkumu těžby takzvaných břidlicových plynů na Trutnovsku a Náchodsku již delší dobu usiluje těžařská společnost Basgas Energia Czech. Proti těžbě ostře vystupují města a obce.

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) navrhuje nepovolovat průzkumy pro těžbu břidlicového plynu v Česku, a to do 30. června 2014. Podle něj to neznamená „zákaz na vždy“. Moratorium má ale vytvořit čas pro upravení zákonů, aby obsahovaly jasná pravidla pro používání současných průzkumných technologií. Návrh moratoria dostane ke schválení vláda, zabývat by se jím měla v říjnu.


Čtěte také:

Chalupa chce stop průzkumu plynu z břidlic do roku 2014

Jan Žižka: Břidlicový prstík


Autor: čtk, vrb

Komentáře

Čtěte také

Turecké tanky přejely syrskou hranici, chtějí dostat Kurdy za Eufrat

Turecké tanky přejely syrskou hranici, chtějí dostat Kurdy za Eufrat

Turecko dnes ráno zahájilo za podpory letectva mezinárodní koalice ofenzivu proti radikálům z takzvaného Islámského státu (IS) u severosyrského města Džarabulus. Podle… více

Mobilní web