Turecko mění íránský plyn a ropu za zlato | E15.cz

Turecko mění íránský plyn a ropu za zlato

Turecko mění íránský plyn a ropu za zlato
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

nos

Mezera v sankcích umožňuje, aby Turecko platilo zlatem za íránský plyn a ropu.

Turecko potvrdilo, že jeho letošní nárůst obchodu se zlatem souvisí s platbami za dovoz íránské zemního plynu a ropy. Ankara tak obchází hospodářské sankce vedené proti Teheránu. Pro členy rozpočtového výboru tureckého parlamentu to podle serveru WSJ.com uvedl vicepremiér Ali Babacan. Obchodní dohoda mezi Tureckem a Íránem tak nejvýrazněji ukazuje ekonomickou kreativitu Íránu. Ten se za každou cenu snaží obejít západní sankce za jeho sporný jaderný program.

Pro Turecko jsou íránská ropa a plyn klíčové suroviny. V Íránu nakupuje 18 procent zemního plynu a 51 procent ropy. Protože Spojené státy a Evropská unie zakázaly Teheránu obchodovat v dolarech či eurech, platí Ankara Íránu v tureckých lirách. Turecká lira má však na mezinárodních trzích omezenou hodnotu, je ovšem vhodná pro nákup zlata v Turecku. A přesně do této komodity Írán utržené liry investuje. Oběma zemím se tak podařilo nalézt obchodní řešení bez západní měny. „V podstatě vyvážíme zlato do Íránu jako protihodnotu za dodávky plynu,“ uvedl podle WSJ.com Babacan. Strmý růst tureckého obchodu se zlatem již zaujal i bankéře v Londýně.

Írán, ropaÍrán, ropaAutor: profimedia.cz
Obchod mezi Tureckem a Íránem v loňském roce vzrostl o 50 procent na rekordních 16 miliard dolarů. Tento rok bude to bude ještě více. Do října se objem obchodu zvýšil v přepočtu přibližně na 18,8 miliardy dolarů.
Foto: Profimedia.cz

„Turecko je tradiční dovozce zlata, které spotřebovává šperkařský průmysl,“ řekl pro WSJ.com Tim Ash, hlavní analytik rozvojových trhů v Standard Bank v Londýně. A dodává: „Nicméně, dnes se zdá, jako by se zlato používalo pro k pokrytí poptávky v Íránu a Spojených arabských emirátech.“ V Turecku totiž neexistuje žádný zřejmý nárůst poptávky po zlatých špercích.

Není to ilegální

Írán čelí zákazu obchodování v dolarech či eurech tím, že hledá alternativní formy platby za svou ropu a plyn, které jsou pro něj životně důležitým zdrojem zahraničních peněz. S příjmy v čínských jüanech, indických rupiích a ve zlatě se země snaží obejít mezinárodní sankce.

Odborníci podle WSJ.com poukazují na to, že se Ankara obchody s Íránem příliš nechlubí, ačkoli transakce jako taková není nelegální. Turecko totiž nechce dráždit Spojené státy, které sankce namířené proti jadernému programu země striktně prosazují. Západ obviňuje Teherán, že tajně pracuje na vývoji jaderné zbraně. Íránská vláda to popírá a říká, že program slouží mírovým účelům, včetně lékařského.

Autor: nos
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!