Turkmenistán staví plynovod do Indie, chce se zbavit závislosti na Rusku

Turkmenistán dnes zahájil výstavbu své části plynovodu TAPI, který povede přes Afghánistán a Pákistán do Indie a kterým bude do těchto zemí proudit turkmenský plyn. Projekt v hodnotě deseti miliard dolarů má snížit závislost Turkmenistánu na vývozu do Ruska a Číny. Odhaduje se, že středoasijská země má čtvrté největší zásoby zemního plynu na světě.

Ilustrační foto (stavba plynovodu Gazpromu do Jižní Osetie)
13.12.2015 12:00   |  

Podle agentury Reuters se dnešní slavnostní první výkop na stavbě uskutečnil u města Mary na jihovýchodě Turkmenistánu. Výstavba začala nedaleko obřího naleziště zemního plynu Galkynyš, odkud povede potrubí o celkové délce 1814 kilometrů.

„Do prosince 2019 bude výstavba plynovodu hotová,“ prohlásil během slavnostního ceremoniálu turkmenský prezident Gurbanguli Berdymuhamedov. „Bude mít kapacitu 33 miliard metrů krychlových ročně,“ dodal.

Podle agentury AP ovšem dlouhodobě panují pochybnosti o životaschopnosti tohoto projektu. Obavy vyvolávají především spory kolem cenové politiky a špatná bezpečnostní situace v oblastech, jimiž má plynovod procházet, především v Afghánistánu.

Mapa budovaného ropovodu


Čtěte také:

Do Polska dorazil první tanker se zkapalněným zemním plynem

Konec závislosti na Rusku, do Polska přiteče plyn po moři

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web