Ukrajina po kritice EBRD zrušila rozhodnutí o převedení Ukrtransgazu | E15.cz

Ukrajina po kritice EBRD zrušila rozhodnutí o převedení Ukrtransgazu

Ukrajina po kritice EBRD zrušila rozhodnutí o převedení Ukrtransgazu
ilustrační foto, Stavba prvního plynovodu Nord Stream
• 
ZDROJ: Nord Stream
19. září 2016 • 20:44
Ukrajinská vláda dnes po kritice mezinárodních věřitelů ustoupila od rozhodnutí převést kontrolu nad státním přepravcem plynu Ukrtransgaz na ministerstvo hospodářství. Udělala to krátce poté, co šéf Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) Suma Chakrabarti vyzval Kyjev, aby tento krok přehodnotil. Ukrtransgaz byl dosud součástí státního energetického podniku Naftogaz.

Vláda uvedla, že své rozhodnutí přehodnotila po setkání s představiteli EBRD a Světové banky. Obě tyto instituce půjčily loni Naftogazu 800 milionů dolarů (10,3 miliardy korun) na nákup zemního plynu z Evropy.

Mezinárodní věřitelé Ukrajiny již delší dobu volají po rozdělení Naftogazu, které by zvýšilo transparentnost podniku. Nedávné rozhodnutí Kyjeva převést provozovatele plynovodů pod ministerstvo je ale zaskočilo a rozladilo. Na tento krok si stěžoval i Naftogaz, podle něhož jde o porušení dohody s věřiteli, které by mohlo ohrozit financování ukrajinských nákupů plynu z Evropy.

Ukrajinská vláda uvedla, že o postupu při rozdělení Naftogazu na podniky pro těžbu, dopravu a prodej rozhodne pracovní skupina, v níž budou i zástupci EBRD a Světové banky. Rozhodnutí Kyjeva přivítal ředitel EBRD pro východní Evropu Francis Malige. Šéf této banky předtím agentuře Reuters řekl, že nekonzultované rozhodnutí Kyjeva o oddělení Ukrtransgazu by mohlo zhoršit pohled investorů na Ukrajinu.

EBRD je jedním z největších investorů na Ukrajině. V minulých dvou letech tam financovala projekty v celkové hodnotě 2,5 miliardy dolarů. Kvůli politickým problémům prvních pěti měsíců tohoto roku ale letos příliv investic banka výrazně zpomalí, řekl Chakrabarti.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!