Ukrajina přetíná vazby na Rusko. Jaderné palivo dodá Westinghouse

Ukrajina byla dosud závislá na Rusku nejen co se týče dodávek plynu, ale i paliva pro své jaderné elektrárny. To se ale od příští roku změní – jaderné palivo bude Kyjev nakupovat od amerického koncernu Westinghouse.

Jaderná elektrárna Záporoží, největší v Evropě
31.12.2014 17:09   |  

Státní provozovatel jaderných elektráren Energoatom podepsal dohodu o dodávkách jaderného paliva s Westinghouse. V úterý tento krok definitivně schválil ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk., a to navzdory varování z Moskvy.

Podle ruského ministerstva zahraničí je nasazení nového paliva „nebezpečným experimentem“, přičemž obzvláště palivo od Westinghouse představuje při použití v sovětských reaktorech WWER-1000 velké riziko.

„Následky možných nehod a výpadků a odpovědnost za tragédie nesou ukrajinské vedení a americký dodavatel paliva,“ uvedla Moskva. Podobné varování už vyslovily ruské úřady dříve.

Na konci listopadu došlo k nehodě v největší ukrajinské jaderné elektráren Záporoží. Elektrárna byla následně zprovozněna, s dalšími potížemi se ale potýkala během uplynulého víkendu. Finanční pomoc se zabezpečením jaderných elektráren Ukrajině nedávno nabídla německá vláda.


Čtěte také:

Zaporožská jaderná elektrárna má zase potíže. Jeden blok se odpojil od sítě

V ukrajinské jaderné elektrárně došlo k nehodě, radioaktivita neunikla

Autor: bru

Komentáře

Čtěte také

Home Credit se vrací do černých čísel, díky Asii má zisk 1,6 miliardy

Home Credit se vrací do černých čísel, díky Asii má zisk 1,6 miliardy

Skupina Home Credit v letošním prvním pololetí vytvořila zisk 59,3 milionu eur (1,6 miliardy korun), o rok dříve vykázala ztrátu 90 milionů eur (2,43 miliardy korun). Tahounem… více

Mobilní web