Ukrajina: Ruský plyn nepotřebujeme, máme svůj | E15.cz

Ukrajina: Ruský plyn nepotřebujeme, máme svůj

Ukrajina: Ruský plyn nepotřebujeme, máme svůj
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Gazprom.com

Pavla Palaščáková

Kyjev, kterému se nedaří dohodnout se s Moskvou na příznivějších podmínkách dodávek plynu, stále více hovoří o plánech dosáhnout nezávislosti na tomto zdroji. „Ať si Rusko nastaví horentní ceny plynu, klidně i milion dolarů za tisíc metrů krychlových. Máme dost doma produkovaného plynu a dalších zdrojů na to, abychom pokryli potřeby naší země,“ řekl dokonce v televizním rozhovoru šéf bezpečnostního výboru parlamentu Anatolij Hrycenko.

Ukrajina tvrdí, že na jejím území se nachází největší zásoby břidlicového plynu v Evropě. Do poloviny tohoto roku by si Kyjev rád udělal zcela jasné představy o kapacitě ložisek.

Ukrajinský premiér Mykola Azarov v těchto dnech zdůraznil, že má vláda v plánu významně zvýšit domácí produkci plynu. „Náš úkol je neobyčejně jednoduchý – snížit závislost na dovezeném a extrémně drahém plynu,“ podotkl na konferenci o energetice. Chce, aby se na těžbě podílely další země. „Budeme vděční, pokud s námi budou američtí investoři spolupracovat na průzkumu a rozvoji ložisek,“ zdůraznil během čtvrtečního setkání se zástupce ministerstva zahraničí USA.

Už v září minulého roku vláda oznámila, že do dobývání břidlicového plynu na východě země hodlá postupně investovat až 800 milionů dolarů Royal Dutch Shell. Předběžnou smlouvu o spolupráci podepsala také se společností ExxonMobil.

Plynovod Nabucco v ohrožení: RWE zvažuje, že zruší účast

Názor, že by se Ukrajina skutečně mohla stát nezávislou na dovozu plynu vyjádřil na zmíněné konferenci i eurokomisař pro energetiku Günther Oettinger. Zároveň ale zdůraznil důležitost ukrajinské sítě plynovodů pro tranzit suroviny z Ruska do Evropy. Unie je podle něj připravena podpořit jeho modernizaci.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!