Ukrajina se stala laboratoří farmaceutických firem

Desetitisíce Ukrajinců na sobě každý rok nechají testovat dosud neschválené léky. Výsledky jsou různorodé. Někdy test končí záchranou nemocného, jindy ale pacienti pokus nepřežijí, píše slovenský deník Sme.

 ilustrační foto
19.7.2012 14:51   |  

Galina Sokolovová měla rakovinu a prognózy lékařů jí nedávaly šanci na uzdravení. „Metastázy se mi šířily dále a dále. Tak jsem souhlasila,“ popisuje svůj osud jedna z 35 tisíc Ukrajinců, kteří každoročně souhlasí s experimentální léčbou. „ Rok po tom, co na mě začali zkoušet nová lék, jsem narozeniny oslavila na lyžovačce. Ukrajinští lékaři nemohli uvěřit, že je to možné,“ prohlašuje žena, které se úplně uzdravila.

Farmaceutické firmy mají na Ukrajině ideální podmínky pro své testování. Kvalitní léčba je v zemi pro většinu lidí nedostupná, nemají na ní totiž peníze. Nevyléčitelně nemocní, pro které už ukrajinští lékaři nemohou nic udělat, jsou tak často ochotni k zoufalým krokům. Na rozdíl o západních zemí nemusí farmaceutické koncerny na Ukrajině léčeným za testy platit.

Na ukrajinských pacientech ročně vyzkouší asi 250 dosud nezaregistrovaných léků, v zemi působí i evropští a američtí obři jako GlaxoSmithKline, Pfizer, Hoffmann La Roche a Bayer. I představitelé farmaceutických firem ale připouštějí, že léčba pomocí neschválených preparátů není bez rizika a může skončit smrtí.


Čtěte také:

Nestlé koupí divizi Pfizeru za 12 miliard dolarů

V lécích je Bangladéš soběstačný. Teď s nimi chce na Západ


Jeden z takových případů nyní vyšetřuje místní policie. Advokát příbuzných pacienta léčeného nevyzkoušeným preparátem Nikolaj Mesinov tvrdí, že nemocný zemřel právě kvůli experimentálnímu léku. „Dostával preparát infuzí, večer mu bylo lépe a ráno byl mrtvý. Je nesporné, že to bylo kvůli nevyzkoušeným lékům,“ prohlásil.

Ukrajinské úřady odmítají tvrzení, že se země stává levnou laboratoří pro bohatý Západ. „Je to mýtus, nejvíce experimentů na lidech dělají v Americe,“ brání se Anatolij Morozov ze státního farmakologického centra. Přiznává ale, že Kyjev farmaceutickým firmám slíbil zastavení vyšetřování v případě zdravotních následků léčby včetně smrti.

V Česku se testování jednotlivých léků podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv účastní podle fáze vývoje desítky až tisíce dobrovolníků. Souhranné údaje ale ústav k dispozici nemá. „Tato čísla by byla značně zavádějící, neboť jedna osoba se může zapojit v průběhu roku do více klinických hodnocení,“ vysvětlila pro E15.cz mluvčí Veronika Babicová Petláková.

Autor: bru

Komentáře

Čtěte také

Roklen spouští investorskou crowdfundingovou bázi Fundlift

Roklen spouští investorskou crowdfundingovou bázi Fundlift

Tuzemská fastfoodová síť Burrito Loco a projekt enLog zaměřený na energetické úspory jsou pilotními investorskými nabídkami internetového projektu Fundlift, jednoho z českých… více

Komerční prezentace
Mobilní web