Unicapital ovládl distributora energie pro severočeské ocelárny za 130 milionů | E15.cz

Unicapital ovládl distributora energie pro severočeské ocelárny za 130 milionů

Unicapital ovládl distributora energie pro severočeské ocelárny za 130 milionů
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Rasch Jan/Euro

Jaroslav Bukovský

Finanční skupina Unicapital Pavla Hubáčka koupila za bezmála 130 milionů korun chomutovského distributora elektřiny LDS Sever. Mezi jeho odběratele patří například ocelárny Z-Group miliardáře Zdeňka Zemka nebo česká filiálka švédského výrobce trubek pro podmořskou těžbu ropy Sandvik.

„V kontextu našeho portfolia jde o menší akvizici. Chceme pokračovat v růstu, rádi bychom další sítě přidali ještě letos,“ říká akviziční šéf Unicapitalu Richard Holešinský. Stoprocentní podíl v distribuci o kapacitě 126 megawattů s loňským obratem na prahu osmdesáti milionů korun koupila finanční skupina skrze svou dceřinou firmu Českomoravská energetika.

Do konce roku firma chystá investici do výstavby distribuční soustavy pro soubor nově stavěných rodinných domů u Prahy, další obdobný projekt pak Unicapital připravuje na Moravě. „V Jihomoravském kraji směřuje investice do přenosové soustavy s kapacitou osmdesáti megawattů,“ uvádí pololetní zpráva společnosti.

Miliardová emise dluhopisů

Unicapital si zajistil peníze na akvizice letos na jaře, kdy skupina připravila miliardovou emisi dluhopisů, první dvousetmilionovou tranši vydala firma v dubnu. Polovina papírů úročených více než pěti procenty směřovala investorské veřejnosti, zbytek v méně obvyklé listinné podobě zamířil k privátní klientele.

Největší letošní Hubáčkovou investicí byl nákup většinového podílu v družstevní záložně Creditas, která perspektivně hodlá vstoupit na domácí bankovní trh. Na stovky milionů přišla i investice do mlékárenské firmy Zemspol Studénka, či společný podnik s energetickým koncernem E. ON, Českomoravská distribuce.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!