USA se díky břidlicím staly největším těžařem ropy a plynu na světě

Spojené státy se v prvním čtvrtletí díky mohutným investicím do těžby břidlicových ložisek staly největším těžařem ropy, včetně ultralehkého plynového kondenzátu. Předstihly tím Rusko i Saúdskou Arábii. Informovala o tom společnost Bank of America. Americe nejspíš její prvenství zůstane až do konce roku.

Těžba ropy v Texasu (ilustrační foto)
6.7.2014 9:13   |  

Americká těžba ropy a kapalin oddělovaných od zemního plynu dosáhla v prvním čtvrtletí 11 milionů barelů denně. Saúdská Arábie a Rusko, které zůstávají největšími těžaři samotné ropy, produkují stabilní objemy mírně nad deseti miliony barelů za den.

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) loni v listopadu předpověděla, že Spojené státy předstihnou v produkci ropy Saúdskou Arábii a Rusko v roce 2015. O rok dříve ještě IEA předpovídala, že USA předčí Rijád v produkci ropy až v roce 2017. Americká těžba by měla před koncem desetiletí překonat úroveň 13 milionů barelů denně, pak ale začne stagnovat a klesat a v příštím desetiletí se na první příčku vrátí Saúdská Arábie, prognózuje IEA.

USA prvenství zůstane, těžba se ještě zvýší

„Je velmi pravděpodobné, že USA zůstanou po zbytek roku těžařem číslo jedna, protože tamní těžba se ve druhém pololetí ještě zvýší,“ řekl Bloombergu šéf oddělení komoditního výzkumu Bank of America Francisco Blanch.

Těžba se v posledních letech masivně zvyšuje na břidlicových formacích v Texasu a v Severní Dakotě. Prudký nárůst domácí produkce spolu s pokračujícím zákazem vývozu ropy z USA brání americké ropě WI ve výraznějším růstu i přes nynější krize na Ukrajině a v Iráku.

Investice do těžby ropy a plynu v USA dosáhly úrovně 200 miliard dolarů (čtyři biliony korun), uvedl Blanch. Jejich podíl na celkovém objemu investic do fixního kapitálu se tak poprvé dostal na 20 procent.

Břidlice už z Ameriky učinila největšího těžaře zemního plynu
Už v roce 2010 se USA díky „břidlicové revoluci“ staly největším světovým těžařem zemního plynu. „Přírůstek americké ropné těžby je velmi podstatný,“ řekl Blanch a dodal, že bez něj by dnes byly ceny benzinu v USA neúnosné. „Břidlicový boom hraje v oživování americké ekonomiky klíčovou roli,“ dodal.

Čtěte také:

Oettinger: Břidlicový plyn má smysl, pokryje desetinu evropské spotřeby

Soumrak břidlicového plynu? Německo chce sedmiletý zákaz frakování

Těžařům ropy a plynu z břidlic dochází dech, bojují s vysokými dluhy

Autor: pav

Komentáře

Čtěte také

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru Fotogalerie

Čína dnes uvedla do provozu největší teleskop na světě, který bude sloužit k výzkumu vesmíru, včetně pátrání po případných mimozemských civilizacích. Obrovské zařízení s talířovou… více

Mobilní web