Utlumení těžby v posledním uranovém dole přijde Diamo na 236 milionů

Útlum těžby uranu v Rožné u Dolní Rožínky na Žďársku bude státní podnik Diamo v příštích třech letech stát 235,8 milionu korun. Vyplývá to z návrhu ministerstva průmyslu. Dokument uvádí, že tyto peníze bude muset stát podniku přidat z rozpočtu. Podle aktuální výroční zprávy čerpalo Diamo ke konci roku 2014 v rámci útlumu hornictví dotace celkem 3,2 miliardy korun. Návrh uvádí, že s ohledem na stav těžitelných zásob uranu začne likvidace ložiska Rožná v roce 2017.

Uranový důl Rožná podniku GEAM
24.11.2015 13:43   |  

Uran v Rožné v současnosti těží společnost Geam, která pod Diamo patří. Podle materiálu má firma 900 zaměstnanců. Dokument upozorňuje, že pokud se neuskuteční ani jeden z projektů, o kterých se v lokalitě uvažuje, může počet zaměstnanců do roku 2020 klesnout na 354.

Podotýká, že převážnou většinu nových nezaměstnaných by tvořili těžební dělníci s velice úzkou pracovní specializací. „Jejich téměř jedinou šanci, jak najít své další uplatnění na trhu práce, by pro ně představovala změna kvalifikace,“ upozorňuje materiál.

Poloha těžební lokality Rožná:

Podle dokumentu může dopady uzavření dolu zmírnit výstavba takzvaného Podzemního výzkumného pracoviště Bukov. Materiál zmiňuje, že v současné době se pro podzemní pracoviště razí důlní chodby.

„V následujících letech budou realizovány další etapy výzkumných prací, vyžadující přípravu nových výzkumných prostor razícími pracemi, včetně vybudování a provozu povrchového zázemí, laboratoří, skladů a specializovaných pracovišť,“ dodává. Výzkumné pracoviště se má budovat v několika etapách do roku 2023.

Plynový zásobník

Soukromý investor uvažuje v sousedství dolu také o výstavbě obřího podzemního zásobníku na plyn. Geologicko-průzkumné práce se ale letos v únoru pozastavily, protože investor neuhradil faktury. Práce by se podle materiálu ministerstva průmyslu mohla pro propuštěné horníky najít také v průmyslové zóně v nedaleké Bystřici nad Pernštejnem.

Anketa

Podporujete pokračování těžby uranu v Česku?

Ano   77% Ne   23%

V anketě hlasovalo 242 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

další ankety

Tamní radnice na konci října oznámila, že chce příští rok vložit do průmyslové zóny zhruba 22 milionů korun, aby byla zajímavější pro podnikatele. Postavit by se v ní měla být nová obslužná komunikace a inženýrské sítě ke 14 hektarům volných pozemků.

Rožná je posledním fungujícím uranovým dolem nejen v Česku, ale i ve střední Evropě. Uranová ruda se tam těží přes půl století. Těžba uranu v Česku by se do budoucna mohla přesunout do Brzkova na Jihlavsku. Dokument o přípravě případné těžby v Brzkově schválila vláda loni v prosinci. Proti těžbě na Jihlavsku ale dlouhodobě vystupují ekologové i místní občané.


Čtěte také:

Za tři roky skončí těžba v posledním uranovém dole v Česku

Mládek: O těžbě uranu u Brzkova rozhode až příští vláda

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

U budovy kriminologického institutu v Bruselu vybuchla bomba

U budovy kriminologického institutu v Bruselu vybuchla bomba

Neznámí útočníci odpálili v noci na dnešek bombu u budovy kriminologického institutu v Bruselu. Informovala o tom místní média s tím, že v areálu vznikly značné hmotné škody. Při… více

Mobilní web