UVR plánuje oživit těžbu lignitu na Hodonínsku

21.10.2010 6:40   |  

Poslední lignitový důl v Česku, Důl Mír na Hodonínsku, by mohl obnovit těžbu v roce 2012. Tvrdí to šéf firmy UVR Mníšek pod Brdy Daniel Kraft, jehož společnost koupila těžební areál v konkurzu letos v srpnu za 20,5 milionu korun. „Podaří-li se nám snížit fixní náklady těžby, jsem schopen se dostat na 300 tisíc tun vytěženého uhlí ročně do dvou let,“ uvedl Kraft.

Těžební stroje se zastavily v roce 2009, kdy se předchozí majitel dolu Lignit Hodonín dostal do insolvence. Prakticky celou produkci odebírala hodonínská elektrárna ze skupiny ČEZ, která si tak musela zajistit dodávky uhlí z Mostecké pánve. To je sice kvalitnější, ale prodražuje ho doprava.

Smlouva končí rokem 2012, což je datum, k němuž se upíná i Kraft. Současné zásoby lignitu stačí při stopadesátimilionové investici na sto dvacet let.

Důl na odstřel čeká modernizace

Společnost UVR Mníšek pod Brdy podnikatele Daniela Krafta se nechystá zlikvidovat poslední lignitový důl v Česku, který leží na Hodonínsku. „Neplánuji nevratný krok, jak se spekulovalo, byť to s sebou nese náklady na údržbu,“ tvrdí generální ředitel UVR. „Důl chceme udržet v částečně zakonzervované podobě, což nás stojí dva miliony měsíčně. V současnosti je těžba neekonomická, ale v blízké budoucnosti s ní počítáme,“ nastiňuje Kraft. Úplné zavření dolu podle něj nepřichází v úvahu. „Trvalo by minimálně tři roky, než by mohl kdokoliv těžbu obnovit,“ dodal.

V první etapě plánuje UVR radikálně snížit provozní náklady osmnáctihektarového areálu. Částečně pronájmem pozemků a budov jiným společnostem a dílem podnikatelskými aktivitami, s kterými mají Kraftovy firmy zkušenosti. „Chceme z areálu vytvořit vědeckotechnologický park, v němž se zaměříme na likvidaci nebezpečných odpadů a výrobu alternativních paliv,“ říká Kraft. Spalitelné odpady může dovážet do své spalovny v Kolíně, alternativní paliva pak odebírají cementárny. O pronájem pozemků mohou mít zájem technologické společnosti či Mendelova univerzita v Brně, s níž je UVR v kontaktu. Podobný park provozuje UVR v Mníšku pod Brdy.

Ve druhé fázi se pak firma chystá nahradit čtyřicet let staré a energeticky náročné zařízení na třídění uhlí moderním a méně náročným strojem. „Při tak vysoké režii nechceme přešlapovat na místě. Klíčové je získat stálý odbyt a strategického partnera pro těžbu,“ uvedl Kraft. Potenciálním partnerem je ČEZ, který odebíral až do loňského roku tři sta tisíc tun lignitu ročně pro svou Elektrárnu Hodonín. Tehdejší cena čtyři sta korun za tunu podle Krafta nepokryje ani provozní náklady. „S ČEZ jednáme, i vzhledem ke vzdálenosti elektrárny je pro nás preferovaným odběratelem,“ říká Kraft. A zájem potvrzuje i ČEZ. „Pokud se noví majitelé rozhodnou těžbu obnovit, možnost odebírat lignit pro hodonínskou elektrárnu tu je,“ uvedla mluvčí ČEZ Eva Nováková.

Ve hře je dlouholetá smlouva s cenami lignitu vázanými například na vývoj cen elektřiny. Pokud UVR investuje 20 až 30 milionů do těžby, vydrží zásoby na sedm let. Dalších sto padesát milionů zpřístupní lignit na dalších sto dvacet let. Vše za předpokladu, že celou produkci pozře hodonínská elektrárna. Pokud námluvy s ČEZ nevyjdou, je podle Krafta možné lignit vyvážet i na Slovensko. Aktuálně se však vývoz nevyplatí, protože slovenským těžebním společnostem dotuje ceny stát.

Daniel Kraft vydělal hlavně na ekologických zakázkách

Dvaatřicetiletý podnikatel Daniel Kraft se stal majoritním akcionářem společnosti UVR Mníšek pod Brdy v roce 2007 a začlenil ji do svého holdingu Ecology services. Bývalý vědecký ústav z padesátých let přeměnil na technologický park a podnikatelskou zónu. Zaměřuje se na vývoj technologií pro sanační práce a výrobu alternativních paliv. Společnost staví i fotovoltaickou elektrárnu. Podobné vývojové centrum chce vytvořit i z areálu koupeného Dolu Mír.

Součástí Ecology services je od roku 2007 i firma Purum, která se specializuje na likvidaci ekologických škod, především pak spalitelných odpadů. V odpadovém byznysu se stala jedním z nejsilnějších českých hráčů i díky ekologickým tendrům, které vypisuje stát.

Letos jí přidělilo ministerstvo financí zakázku za 560 milionů korun bez DPH na odstranění starých ekologických škod v pražském areálu Walter–Jinonice. Bez vypsání veřejné soutěže a bez konzultace s ministerstvem životního prostředí oslovili úředníci pět vybraných společností. Ve dvou etapách se pak podílela na sanaci areálu kunovické letecké společnosti Aircraft Industries v letech 2007 a 2009. Zakázky za 287 a 259 milionů korun bez DPH získala ve sdružení s firmou Ekosystem.

Největší poprask však způsobilo přidělení zakázky za čtyři a půl miliardy korun v roce 2007 na desetiletou sanaci prosakující ropy ve státním podniku Moravské naftové doly. Ten již zanikl. Purum tehdy získal zakázku bez výběrového řízení a státní podnik dostal za porušení zákona při zadávání zakázek pětimilionovou pokutu od antimonopolního úřadu. Ministerstvo financí pak od smlouvy odstoupilo. S firmou došlo k narovnání a ministerstvo zaplatilo Purumu řádově několik milionů korun za první etapu likvidace ekologických škod. Prakticky tak proplatilo firmě jen administrativní náklady.

Autor: Petr Svoboda

Komentáře

Čtěte také

Amazon v Dobrovízi najel na plnou kapacitu, zaměstnancům zvýší platy

Amazon v Dobrovízi najel na plnou kapacitu, zaměstnancům zvýší platy Fotogalerie

Internetový obchod Amazon plně zprovoznil svůj areál ve středočeské Dobrovízi. Zástupci firmy a obce Dobrovíz dnes společně přestřihli pásku u nové skladovací věže distribučního… více

Mobilní web