V Břestu na Kroměřížsku může vyrůst nová solární elektrárna

16.1.2010 20:23   |  

Solární elektrárna s výkonem 2,5 MW u Břestu na Kroměřížsku dostalla zelenou. Podle internetového EIA, na který hodnotí vliv na životní prostředí, může se započít s výstavbou elektrárny o rozloze přes sedm hektarů.

Agentura Mediafax ke zprávě uvedla, že obdobný záměr úředníci zlínského kraje posuzovali už v průběhu měsíce srpna, a to stavbu solární elektrárny u Uherského Brodu, kterou plánuje vybudovat pražská společnost Divalia. Elektrárna má mít instalovaný výkon 9,9 megawattu a vyrůst by měla na okraji katastru města v průmyslové zóně vedle areálu Slováckých strojíren. Úředníci jí na začátku září svým rozhodnutím povolili, uvádí Mediafax.

Podíl obnovitelných zdrojů energie v Česku na celkové produkci elektřiny je nyní zhruba 6,5 procenta, fotovoltaika se na výrobě elektřiny podílí sedmi procenty. Kvůli výhodným výkupním podmínkám elektřiny ze solárních elektráren se do tuzemska stahují investoři z celého světa, ale rychlý nárůst solárních elektráren by mohl brzy ustat. Podle statistik totiž klesá cena za elektřinu.

Agentura Mediafax k tomu uvádí, že zatímco v minulém roce se megawatthodina ze solárních elektráren do 30 kW vykupovala za 13 150 korun, od nového roku to je za 12 250 korun. U zařízení s výkonem nad 30 kW sazba za vykoupenou megawatthodinu energie klesla z dřívějších 12 790 korun na nynějších 12 150 korun. A ještě více by se výkupní cena mohla snížit v roce 2011, kdy bude mít Energetický regulační úřad možnost snížit výkupní ceny z fotovoltaiky o více než pět procent.

Autor: pda

Komentáře

Čtěte také

Irák chce podpořit ceny ropy, hodlá však dál zvyšovat těžbu

Irák chce podpořit ceny ropy, hodlá však dál zvyšovat těžbu aktualizováno

Irák je odhodlán sehrát v rámci kartelu OPEC aktivní roli při podpoře cen ropy. Řekl to dnes tamní ministr ropného průmyslu Džabár Alí Luajbí. Dodal však, že jeho země bude… více

Mobilní web