V Černobylu se má opět vyrábět elektřina, Kyjev chce zónu zaplnit soláry | E15.cz

V Černobylu se má opět vyrábět elektřina, Kyjev chce zónu zaplnit soláry

28. července 2016 • 16:42
Ukrajina našla pro nynější radioaktivní pustinu kolem černobylské jaderné elektrárny staronové využití. Oblast se zřejmě znovu stane zdrojem elektrické energie, která však má místo z jádra pocházet ze slunce. Kyjev láká investory na levné pozemky a zachovalou infrastrukturu, do konce roku mají ukrajinské firmy v zóně nainstalovat solární panely o výkonu čtyři megawatty. Zájem o účast v projektu vyčísleného na miliardu eur (27 miliard korun) již vyjádřily i firmy ze Spojených států a Kanady.

Projekt ukrajinské vlády operuje s celkovým instalovaným výkonem ve výši jednoho gigawattu. Jde o necelou polovinu výkonu jaderné elektrárny Temelín.

Kyjev počítá s tím, že se do budování a provozu černobylského solárního komplexu zapojí i soukromí investoři z ciziny – tamnímu ministerstvu životního prostředí se již přihlásili první zájemci.

Podívejte se, jak v současnosti vypadá uzavřené okolí černobylské jaderné elektrárny:

Šéf rezortu Ostap Semerak pro agenturu Bloomberg bez dalšího upřesnění dodal, že jde o dvě investiční společnosti ze Spojených států a čtyři kanadské energetické firmy.

Do projektu by také mohla finančně vstoupit Evropská banka pro obnovu a rozvoj. Jednání o jejím zapojení jsou však zatím v raných fázích.

„Černobylská oblast má z pohledu rozvoje obnovitelných zdrojů energie velký potenciál,“ doplnil Semarak. „Už tam máme vybudovanou přenosovou soustavu, která sloužila potřebám jaderné elektrárny. Pozemky jsou navíc velmi levné a naše země má dostatek kvalifikovaných pracovníků,“ pokračuje ukrajinský ministr životního prostředí.

Černobyl 30 let poté: havárie připraví Ukrajinu až o 13 procent HDP ročně

Osazení Černobylu solárními panely by podle něj mohlo Ukrajině pomoci k dalšímu přiblížení se Evropské unii i zapůsobit na veřejné mínění obyvatel žijících v oblastech poblíž ruských hranic pod správou separatistů.

„Priority našeho státu odpovídají tomu, co je normální v Evropě. Své ambice v oblasti zelené energie a přístup k životnímu prostředí podřizujeme těm nejvyšším standardům,“ míní Semarak.

„Chceme mít z Ukrajiny úspěšnou zemi a ukázat lidem na jejím východě, že s námi je život lepší a pohodlnější,“ uzavřel ministr.

Autor: vaj
 
>
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!