V Litoměřicích chtějí vybudovat geotermální teplárnu

V Litoměřicích by mohla za pár let stát druhá geotermální teplárna v Česku. V listopadu podalo město žádost o dotaci v rámci předvýzvy Operačního programu Věda, výzkum, vzdělávání pro období 2014 až 2020. Starosta města Ladislav Chlupáč již podepsal memorandum se společností Energie Holding, která patří do teplárenského koncernu MVV Energie a v Litoměřicích provozuje systém centrálního zásobování teplem.

 teplárna
10.12.2013 17:08   |  

Spolupráce Litoměřic a teplárenské firmy by měla spočívat v tom, že teplo ze zvažované geotermální teplárny bude rozvádět ve své teplárenské síti. „Jsme připraveni vyrobenou tepelnou energii prostřednictvím našich rozvodů distribuovat našim zákazníkům tak, aby cena tepla byla srovnatelná se stávající a nebyla zhoršena ekonomická situace žádného ze zúčastněných subjektů,“ říká Jitka Tůmová, mluvčí MVV Energie.

Projekt teplárny, která by měla získávat energii z horké skály v hloubce pět kilometrů pod povrchem, je závislý na přiklepnutí dotace. V původním plánu z roku 2005 město počítalo, že výstavba bude stát až 1,6 miliardy korun, a chtělo získat dotaci ve výši 40 procent nákladů. Podle expertů by bez dotace získané teplo nemohlo cenově konkurovat ani teplu z uhelného ani plynového zdroje.

S dotací začne stavět již v roce 2015

O dotaci nyní požádalo konsorcium partnerů pod vedením ostravské Vysoké školy báňské. Mezi další zúčastněné výzkumné a akademické instituce patří například Ostravská univerzita, Univerzita Karlova, Technická univerzita v Liberci, Ústav struktury a mechaniky hornin, Geofyzikální ústav a Ústav Geoniky Akademie věd ČR a Česká geologická služba.

„Pokud získáme dotaci, projekt může odstartovat již v roce 2015. V plánu je vybudování dvou center, první z nich v Litoměřicích, které mají za sebou nezbytný výzkum a průzkumný vrt, a místo je technicky i administrativně připraveno. Umístění dalšího bude vybráno v průběhu projektu na základě podrobného výzkumu,“ říká místostarosta Litoměřic Karel Krejza.

Dosud jedinou geotermální teplárnu provozuje právě MVV Energie v Děčíně. Využívá však jinou technologii. Teplo získává z podzemního jezera. I proto zatím firma neuvažuje o tom, že by se podílela jako investor na litoměřickém projektu.


Také čtěte:

Na Semilsku mohou vzniknout geotermální elektrárny

ERÚ a slabá koruna drtí investory do větrných elektráren

Elektřina zlevní o 11 procent. ERÚ snížil regulované složky


Autor: Jan Stuchlík

Komentáře

Čtěte také

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) rozhodl, že neodloží o měsíc spuštění elektronické evidence tržeb (EET). Návrh Hospodářské komory původně zvažoval. Od 1. prosince se tak do… více

Mobilní web