V Polsku končí stávka horníků, pomohla až oznámená rezignace šéfa JSW | E15.cz

V Polsku končí stávka horníků, pomohla až oznámená rezignace šéfa JSW

V Polsku končí stávka horníků, pomohla až oznámená rezignace šéfa JSW
ilustrační foto
• 
ZDROJ: jsw.pl

ČTK

Stávkující polští horníci souhlasí s ukončením svého protestu, který trvá už více než 14 dnů a kvůli němuž hrozil firmě bankrot. K návratu do práce se zhruba 5400 horníků rozhodlo po oznámení šéfa uhelné společnosti Jastrzebska Spólka Weglowa (JSW) Jaroslawa Zagórowského, že z funkce odstoupí.

„Stávkový výbor nám neoficiálně oznámil, že nařídil protestujícím stávku ukončit,“ řekla mluvčí JSW Katarzyna Jablonská-Bajerová. Odchod Zagórowského z funkce si horníci kladli jako podmínku pro ukončení stávky, která začala 28. ledna a denně stála jeden z největších evropských dolů 30 milionů zlotých (198,5 milionu Kč).

K návratu do práce nepřimělo dosud stávkující horníky vyjednávání, ani to, že soud protest označil za nelegální. Stávka je protestem proti propouštění a podpořit má požadavek lepších platových podmínek.

Klíčové škrty

Podnik JSW se už delší dobu potýká s klesajícími cenami uhlí a naopak s rostoucími náklady. Vše navíc komplikuje fakt, že se firmě stále nepodařilo dohodnout se s odbory na podmínkách snižování nákladů. Škrty jsou podle společnosti klíčové. Odbory tvrdí, že propouštění je možné zabránit.

Zagórowski podá rezignaci v úterý na schůzi správní rady, pokud stávkující horníci podepíší návrh dohody o ukončení svých protestních akcí, uvedla mluvčí podniku.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!