V roce 2009 klesla spotřeba plynu meziročně o šest procent

10.3.2010 16:24   |  

Celková spotřeba plynu v Česku za loňský rok v porovnání s rokem 2008 klesla o šest procent na 8,161 miliardy krychlových metrů. Výrazně se na tom podepsala hospodářská recese, která ovlivnila průmyslovou výrobu. Dnes o tom informovala Česká plynárenská unie (ČPU).

„Na snížení spotřeby má vliv několik faktorů: recese průmyslové výroby, projevují se úspory a zvyšování podílu energie z obnovitelných zdrojů,“ uvedl k výsledkům Oldřich Petržilka, senior manažer ČPU. „Spotřeba plynu bude víceméně stagnovat, zvýšení spotřeby očekáváme pouze v souvislosti s výstavbou paroplynových elektráren,“ dodal.

Celkové dodávky zemního plynu za rok 2009 klesly meziročně o 5,6 procenta na 8,202 miliardy krychlových metrů. Průměrná teplota loni činila 8,8 stupně Celsia a byla tak o 0,5 stupně nižší než v roce 2008.

„Nárůst spotřeby plynu zaznamenáváme u prodeje stlačeného plynu pro dopravu (CNG), jehož prodej za rok 2009 činil v ČR 8,1 milionu krychlových metrů. V porovnání s rokem 2008 se jedná o nárůst téměř 20 procent,“ uvedla Markéta Schauhuberová z ČPU. Unie odhaduje, že se do roku 2020 tuzemská spotřeba CNG zvýší stonásobně na 800 milionů krychlových metrů.

Průmyslová výroba se v loňském roce výrazně propadla. Podle Svazu průmyslu a dopravy ČR musel tuzemský průmysl v roce 2009 překonávat nejhorší situaci, způsobenou vnějšími faktory, od vzniku České republiky. Z průzkumu, který uskutečnila společnost RWE mezi svými odběrateli, vyplývá, že na redukci odběru zemního plynu mělo vliv především omezení produkce z důvodu hospodářské krize, bankrot nebo insolvenční řízení a ukončení provozu.

„Státy EU se ale shodují, že v následujících letech bude spotřeba plynu narůstat. Světová produkce zemního plynu v roce 1973 činila 1227 miliard krychlových metrů, v roce 2008 už dosahovala 3066 miliard krychlových metrů, tedy dvou a půl násobku,“ uvedl Petržilka. „Vysoké ceny elektřiny, rostoucí poptávka po ní a rychlost výstavby paroplynových elektráren zvyšují počet připravovaných projektů na jejich stavbu. V současné době je v ČR připravováno sedm projektů plynových elektráren v různém stupni rozpracovanosti o celkovém výkonu 1820 megawattů,“ dodal.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

Když v roce 2014 Facebook za 22 miliard dolarů pohltil 50členný startup WhatsApp, byl to velký krok – aplikace už v té době byla celosvětově oblíbená a používalo jí přes půl… více

Mobilní web