V roce 2009 klesla spotřeba plynu meziročně o šest procent

10.3.2010 16:24   |  

Celková spotřeba plynu v Česku za loňský rok v porovnání s rokem 2008 klesla o šest procent na 8,161 miliardy krychlových metrů. Výrazně se na tom podepsala hospodářská recese, která ovlivnila průmyslovou výrobu. Dnes o tom informovala Česká plynárenská unie (ČPU).

„Na snížení spotřeby má vliv několik faktorů: recese průmyslové výroby, projevují se úspory a zvyšování podílu energie z obnovitelných zdrojů,“ uvedl k výsledkům Oldřich Petržilka, senior manažer ČPU. „Spotřeba plynu bude víceméně stagnovat, zvýšení spotřeby očekáváme pouze v souvislosti s výstavbou paroplynových elektráren,“ dodal.

Celkové dodávky zemního plynu za rok 2009 klesly meziročně o 5,6 procenta na 8,202 miliardy krychlových metrů. Průměrná teplota loni činila 8,8 stupně Celsia a byla tak o 0,5 stupně nižší než v roce 2008.

„Nárůst spotřeby plynu zaznamenáváme u prodeje stlačeného plynu pro dopravu (CNG), jehož prodej za rok 2009 činil v ČR 8,1 milionu krychlových metrů. V porovnání s rokem 2008 se jedná o nárůst téměř 20 procent,“ uvedla Markéta Schauhuberová z ČPU. Unie odhaduje, že se do roku 2020 tuzemská spotřeba CNG zvýší stonásobně na 800 milionů krychlových metrů.

Průmyslová výroba se v loňském roce výrazně propadla. Podle Svazu průmyslu a dopravy ČR musel tuzemský průmysl v roce 2009 překonávat nejhorší situaci, způsobenou vnějšími faktory, od vzniku České republiky. Z průzkumu, který uskutečnila společnost RWE mezi svými odběrateli, vyplývá, že na redukci odběru zemního plynu mělo vliv především omezení produkce z důvodu hospodářské krize, bankrot nebo insolvenční řízení a ukončení provozu.

„Státy EU se ale shodují, že v následujících letech bude spotřeba plynu narůstat. Světová produkce zemního plynu v roce 1973 činila 1227 miliard krychlových metrů, v roce 2008 už dosahovala 3066 miliard krychlových metrů, tedy dvou a půl násobku,“ uvedl Petržilka. „Vysoké ceny elektřiny, rostoucí poptávka po ní a rychlost výstavby paroplynových elektráren zvyšují počet připravovaných projektů na jejich stavbu. V současné době je v ČR připravováno sedm projektů plynových elektráren v různém stupni rozpracovanosti o celkovém výkonu 1820 megawattů,“ dodal.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

O2 dostal pokutu za automatické dokupování dat, musí také změnit smlouvy

O2 dostal pokutu za automatické dokupování dat, musí také změnit smlouvy aktualizováno

Český telekomunikační úřad vyměřil operátorovi O2 pokutu 4,5 milionu korun za automatické obnovování objemu dat zákazníkům i bez jejich výslovného souhlasu. Dodatečná data přitom… více

Mobilní web