V Saúdské Arábii vznikne první komplex na zpracování tamního plynu | E15.cz

V Saúdské Arábii vznikne první komplex na zpracování tamního plynu

V Saúdské Arábii vznikne první komplex na zpracování tamního plynu
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Secl via Wikimedia Commons (CC BY 3.0)
20. července 2016 • 15:41
Saúdskoarabská státní ropná společnost Saudi Aramco podepsala čtyři kontrakty na výstavbu obřího komplexu na zpracování zemního plynu. Projekt má hodnotu přes 50 miliard rijálů (13,3 miliardy dolarů; 327 miliard korun) a dokončen by měl být v roce 2019.

Stane se přitom prvním projektem na zpracování plynu z pevninských i příbřežních polí v Saúdské Arábii. Kontrakt na výstavbu závodu Fádilí firma podepsala se společností Saudi Electricity a s francouzskou Engie.

Závod bude produkovat elektřinu a páru. Kontrakt na výstavbu přímořských zařízení získala indická společnost Larsen & Toubro. Další dva kontrakty, které získaly saúdské firmy, jsou na výstavbu zařízení k těžbě a na výstavbu obytného tábora.

Přečtěte si

Více daní, méně dotací. Saúdská Arábie našla nové zdroje příjmů

Na výstavbě obřího komplexu se podílí více podniků. Smlouvy s nimi Saudi Aramco podepsala už koncem loňského roku. Saúdská Arábie se snaží omezit závislost své ekonomiky na ropě.

Země již v červnu oznámila, že plánuje v příštích pěti letech více než ztrojnásobit státní příjmy bez zahrnutí ropného průmyslu a omezit platy ve státním sektoru. Hluboké změny ve fungování saúdské ekonomiky si vyžádal prudký pokles cen ropy na světových trzích.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!