V tendru na Temelín jsou nejdál Rusové

22.3.2010 7:33   |  

Analýza Přestože se výběrové řízení na dostavbu dalších dvou bloků Jaderné elektrárny Temelín rozjede naplno až v závěru letošního roku, jednotliví zájemci už rozpracovávají své nabídky a hledají potenciální dodavatele a partnery. Jasněji se také začínají jevit šance jednotlivých zájemců. Mezi nimi je zatím nejaktivnější česko-ruské konsorcium ve složení Škoda JS – Atomstrojexport – OKB Gidropress.

Hlavním trumfem této skupiny je Škoda JS, která jako jediná firma v širokém okolí má zkušenosti s dodávkami jaderných reaktorů. Konsorcium nabízí projekt MIR-1200, který je založen na lehkovodních reaktorech typu VVER. V Rusku se nyní na bázi této technologie staví analogické bloky v Leningradské jaderné elektrárně, Novovoroněžské jaderné elektrárně a Baltské jaderné elektrárně. Navíc se vedou jednání o výstavbě čtyř bloků podle projektu MIR-1200 v Turecku a stejný projekt se nyní posuzuje ve Finsku.

Minimálně 70 procent dodávek vybavení, prací i služeb při výstavbě tuzemských reaktorů má pocházet z České republiky. Již v rámci příprav na tendr uzavřelo konsorcium předběžné dohody více než s 20 tuzemskými a evropskými společnostmi.

Zapojení co možná největšího počtu tuzemských firem slibuje i americká společnost Westinghouse. Zatím však neupřesnila, kde postaví reaktor, což je technologicky nejcennější část elektrárny. Pokud Američané v tendru zvítězí, měla by se stát Česká republika technologickým centrem pro výstavbu dalších jaderných elektráren ve střední a východní Evropě. Ovšem bez možnosti vyrábět vlastní reaktorové nádoby. Reaktor s označením AP 1000 patří k nejbezpečnějším a díky nízkému počtu použitých materiálů také k nejlevnějším reaktorům současnosti.

Stranou je zatím francouzská Areva. Světová jednička v jaderném průmyslu, která staví na základech bývalé společnosti Framatome, sice potvrdila účast v tendru, ale zatím s tuzemskými dodavateli nevyjednává. Účast českých společností při výstavbě zřejmě nebude tak vysoká, jako by tomu bylo v případě vítězství jejích konkurentů. Jako evropská společnost však bude mít z politického hlediska zřejmě největší šance.

Autor: Robert Zelenka

Komentáře

Čtěte také

Tramvaje v pražské MHD změnily trasy, vznikly tři nové linky

Tramvaje v pražské MHD změnily trasy, vznikly tři nové linky

V rámci pražské MHD dnes začaly platit změny v provozu tramvají. V Praze změní trasu devět tramvajových linek, přibudou tři nové a 12 linek zůstane beze změny. Náklady na provoz… více

Mobilní web