Ve Venezuele budou mít delší volno přes Velikonoce, vláda šetři energii

Týdenní pracovní volno pro všechny pracovníky je novou strategií venezuelského prezidenta Nicoláse Madura, který se v zemi snaží zažehnat vážnou energetickou krizi. O prodloužení velikonočního volna o další tři dny informovala tamní oficiální média. Vláda na začátku týdne upozornila, že hladinu vody v největší venezuelské přehradě, jejíž voda pohání obří hydroelektrárnu, dělí od minimální provozní úrovně méně než tři metry.

Venezuela
16.3.2016 10:41   |  

Nádrž Simóna Bolívara, nesoucí jméno jihoamerického hrdiny boje za nezávislost, a dvě další hydroelektrická zařízení na dolnějším toku řeky obstarávají téměř 70 procent elektrické energie v zemi. Madurova socialistická vláda svaluje vinu za kritickou situaci na sucho, způsobené fenoménem El Niňo, a na údajné sabotáže rozvodné sítě, ze kterých viní opozici. Kabinet již několik měsíců žádá domácnosti, aby šetřily proudem, a dokonce omezil pracovní dobu státních zaměstnanců.

Podle expertů šlo krizi zabránit, kdyby vláda investovala do údržby nádrže Simóna Bolívara, dříve známé jako Guri, a dotáhla do konce plánovanou expanzi termoelektrických elektráren. Experti také varují, že vláda bude muset zavést elektřinu na příděl, neboť teploty se zvyšují a do období dešťů zbývá ještě mnoho týdnů.

Venezuela je v posledních letech v hluboké ekonomické krizi, kterou umocnil výrazný propad cen ropy - hlavního vývozního artiklu Venezuely. V zemi s největšími prokázanými zásobami ropy na světě je nedostatek mnohých výrobků, včetně základních potravin. Loni klesla ekonomika Venezuely o 5,7 procenta, zatímco míra inflace dosáhla 180,9 procenta. Madurova vláda vyhlásila v polovinś ledna na 60 dní stav hospodářské nouze.


Čtěte také:

Moody's: Venezuele hrozí bankrot

Venezuelu ničí levná ropa, nedostatek všeho živí pašeráky

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) rozhodl, že neodloží o měsíc spuštění elektronické evidence tržeb (EET). Návrh Hospodářské komory původně zvažoval. Od 1. prosince se tak do… více

Mobilní web