Věřitelé souhlasí se záchranou Motorpalu, soud rozhodne na konci dubna | E15.cz

Věřitelé souhlasí se záchranou Motorpalu, soud rozhodne na konci dubna

Věřitelé souhlasí se záchranou Motorpalu, soud rozhodne na konci dubna
Motorpal
• 
ZDROJ: čtk

msc

Věřitelé společnosti Motorpal jsou pro reorganizaci Motorpalu. Na své první schůzi u Krajského soudu v Brně podpořili tento způsob řešení vyhlášeného úpadku firmy. S reorganizací souhlasili jak bankovní věřitelé, tak i nezajištění věřitelé včetně odborů i státního zastupitelství.

O způsobu řešení úpadku se ale bude podle únorového verdiktu Krajského soudu v Brně rozhodovat až na další schůzi věřitelů 29. dubna. Motorpal se proti původnímu výroku soudu, kdy brněnský soud zároveň s vyhlášením úpadku nepovolil reorganizaci předjednanou již dopředu s věřiteli, odvolal k Vrchnímu soudu v Olomouci. Tady se zatím čeká na jeho rozhodnutí.

Firma doufá, že se tak stane dříve než 29. dubna. Pokud by tento soud vyhověl odvolání, ozdravný proces společnosti by se prý urychlil. Pochybnosti nad postupem Krajského soudu v Brně svým přípisem v insolvenčním rejstříku vyjádřilo i Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, které do insolvenčního řízení Motorpalu vstoupilo.

S reorganizací souhlasil i insolvenční správce

Podporu reorganizaci také u soudu vyjádřili soudem jmenovaný insolvenční správce Jiří Hanák, prozatímní věřitelský výbor firmy a i přítomný zástupce Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Věřitelé na schůzi nově zvolili věřitelský výbor ve složení: Commerzbank, Česká spořitelna, Aknel Group a Telčská strojírenská.

Věřitelé byli také informováni o ekonomické situaci a hospodaření Motorpalu po zahájení insolvenčního řízení v lednu letošního roku. Nový management firmy vedený předsedou představenstva a generálním ředitelem Radimem Valasem prezentoval, že současná situace firmy je stabilizovaná.

Valas: Zatím se nám daří získávat též dostatek nových zakázek. To je myslím dobrý základ pro to, že navržená reorganizace

„Tržby za první tři měsíce dosáhly hodnoty 163 milionů korun a jsou o 10 milionů korun vyšší než původně plánované. Také reálný výhled tržeb na celý letošní rok na úrovni kolem 987 milionů korun je o 85 milionů vyšší, než jsme očekávali. Provozní zisk (EBITDA) za celý rok by měl být okolo „černé“ nuly. Zatím se nám daří získávat též dostatek nových zakázek. To je myslím dobrý základ pro to, že navržená reorganizace a tím pádem i udržení výroby Motorpalu do příchodu nového investora, dává i pro naše věřitele a jejich co nejvyšší možné uspokojení smysl,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel Radim Valas.

Zájem společnosti Moto Capital o kapitálový vstup do Motorpalu v rámci připraveného reorganizačního plánu stále trvá. Moto Capital již v současnosti zajišťuje provozní financování firmy (po povolení reorganizace je úvěrová linka nastavena na objem 60 milionů korun). Hlavně díky tomu se podařilo udržet Motorpal v chodu.

„Signály z trhu od našich zákazníků jsou ale jasné. Celý proces insolvence musí být dokončen co nejdříve, nejpozději do jednoho roku od svého zahájení. Pokud se tak nestane, bude mít Motorpal vážné problémy se zajištěním nových zakázek. Jeho odběratelé se prostě porozhlédnou jinde,“ dodal R. Valas. Motorpal řádně vyplatil mzdy v uplynulých měsících roku 2016 a taktéž v dubnu budou výplaty za březen bez problémů uhrazeny.

Autor: msc
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!