Věřitelé Viktoriagruppe svolili k prodeji českého skladu | E15.cz

Věřitelé Viktoriagruppe svolili k prodeji českého skladu

Věřitelé Viktoriagruppe svolili k prodeji českého skladu
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Rasch Jan/Euro

ČTK

Zkrachovalá firma Viktoriagruppe, v jejíchž skladech v bavorském Kraillingu uložilo Česko strategické zásoby nafty v hodnotě 1,2 miliardy korun, prodá svůj areál s nádržemi v Chlumci nad Cidlinou. Část věřitelů s tím souhlasila. Česká republika ale z prodeje nemusí dostat nic, protože insolvenční správce její nároky už dříve neuznal.

Areál ležící v lesích několik kilometrů severně od Chlumce byl jediným ze tří českých skladů nafty, který firmě přímo patřil, další dva si pronajímala. Jeho současnou hodnotu ale žádný z oslovených úřadů nedovedl odhadnout.

Pavel Grošpic, český zástupce ve věřitelském výboru vyslaný Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), s prodejem skladu souhlasil.

Viktoriagruppe naftu ze svých českých skladů odvezla do Krailingu loni na podzim. V prosinci se pak firma sama poslala do úpadku. Česko nyní nárokuje naftu za 1,2 miliardy korun, která by stačila asi na 2,5 dne běžného provozu státu, dalších 600 milionů korun žádají čeští celníci a finanční správa.

„Rozhovory a vyjednávání s Českou republikou pokračují,“ řekl serveru Lidovky.cz insolvenční správce Mirko Möllen. Vláda už dříve oznámila, že je připravena domáhat se nafty soudní cestou.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!