Více plynu, menší výdělek. Net4Gas loni klesl zisk o desetinu | E15.cz

Více plynu, menší výdělek. Net4Gas loni klesl zisk o desetinu

Více plynu, menší výdělek. Net4Gas loni klesl zisk o desetinu
Uzávěr plynovodu.
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Provozovateli českých plynovodů, skupině Net4Gas, klesl loni čistý zisk o desetinu na 2,76 miliardy korun. Tržby naopak vzrostly o 12,5 procenta na 9,88 miliardy.

Skupinu Net4Gas tvoří kromě společnosti Net4Gas, s.r.o. firma Brawa, která vlastní plynovod Gazela na hranicích Česka s Německem. Net4Gas je jediným akcionářem společnosti a Gazelu provozuje.

Mluvčí Net4Gas Zuzana Kučerová dodala, že na rozdíl od čistého zisku loni skupině meziročně stoupl provozní zisk, a to o 18 procent na 5,3 miliardy korun. Provozní zisk podle ní vzrostl zejména kvůli vyššímu objemu zemního plynu v tranzitní přepravě. „Potvrdil se trend kontinuální vysoké poptávky po zpětném toku přes území České republiky ve směru západ-východ a také trend krátkodobých obchodů se zemním plynem,“ řekla.

Společnost uvedla, že celkový objem zemního plynu, který přepravila, se loni zvýšil na 49,5 miliardy metrů krychlových (m3) proti 47,4 miliardám m3 v roce 2014. Z toho zhruba 7,6 miliardy metrů krychlových činila vnitrostátní přeprava, která zejména v důsledku vyšší spotřeby v Česku meziročně vzrostla o 0,4 miliardy m3.

Podle výroční zprávy investoval loni Net4Gas 689 milionů korun, meziročně o 40 procent více. Největší investicí byly potrubní úpravy a modernizace měřicí technologie na hraniční předávací stanici Lanžhot, kde firma investovala 276 milionů korun. Společnost Brawa nejvíce investovala do rekonstrukce přijímací komory plynovodu na rozdělovacím uzlu Rozvadov. Vyšla na 14,5 milionu korun.

Vybrané ekonomické ukazatele skupiny Net4Gas (v mld. Kč) dle IFRS v posledních letech:

Vybrané ekonomické ukazatele skupiny Net4Gas (v miliardách korun) dle IFRS v posledních letechVybrané ekonomické ukazatele skupiny Net4Gas (v miliardách korun) dle IFRS v posledních letechAutor: čtk/ap

Vlastníky Net4Gas jsou od roku 2013 kanadská společnost Borealis a německá pojišťovna Allianz, které firmu koupily od energetické skupiny RWE. Net4Gas provozuje více než 3800 kilometrů plynovodů a v rámci této sítě zajišťuje vnitrostátní přepravu a mezinárodní tranzit plynu.

Net4Gas předloni změnil kapitálovou strukturu. Základní kapitál klesl na 2,75 miliardy korun z původních 31,8 miliardy korun. Z celkového kapitálu 42,12 miliardy korun tak skoro 28 miliard pokrývají hlavně dluhopisy a půjčky od bank, zbytek je kapitál od vlastníků.

O kroku firma tehdy neinformovala Energetický regulační úřad (ERÚ), tvrdila, že tuto povinnost nemá. Net4Gas byl proto kritizován předsedkyní ERÚ Alenou Vitáskovou i ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem (ČSSD).

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!