Video hořícího Modelu S srazilo akcie Tesla Motors

Video Akcie Tesla Motors zažívají razantní pád. Během několika dní spadly o 6,2 procenta. Důvod? Krátké video, na kterém je vlajkový model automobilky Model S v plamenech.

 Tesla Model S
3.10.2013 17:41   |  

K nehodě podle informací USA Today došlo v úterý v osm ráno poblíž amerického Seattlu. Video se objevilo na webu Jalopnik. Řidič shořelého vozu později uvedl, že na silnici najel na kus kovu, což prý vedlo k požáru. To samé potvrdila i samotná automobilka, podle které požár způsobilo zásadní poškození podvozku. Konkrétní příčiny nehody se však stále ještě vyšetřují.

Nejrychlejší pád akcií za kvartál

Reakce burzy na sebe nenechala dlouho čekat. Jak napsal web USA Today, miláček Wall Streetu, jehož akcie vzrostly od začátku roku o 400 procent, shořel jak papír. Ještě před několika dny se cenné papíry kalifornského výrobce čistě elektrických vozů obchodovaly za cenu přes 190 dolarů za kus. Nyní však zažívají nejrychlejší pád za poslední tři měsíce. Cena akcie se ve čtvrtek odpoledne pohybovala kolem 172 dolarů za kus.

Akcie Tesla Motors za posledních pět dní

Zdroj: Yahoo

K pádu akcií Tesla Motors současně přispěli také analytici, podle kterých automobilka narazila v obchodování na burze na svůj strop. Akcie prý nemají kam stoupat. Naplňují se tak slova kritiků, kteří v souvislosti s Teslou varovali před nafouknutou bublinou. Podle deníku The Washington Post jsou závádějící například příjmy automobilky. Ty uměle navyšují štědrý federální program podporující zelené technologie a především pak obchodování Tesly s takzvanými ZEV (zero-emission vehicles) kredity, kterými stát Kalifornie odměňuje výrobce vozů s nulovými emisemi. Oba dotační programy se ale mají v blízké budoucnosti zásadně změnit.

Pro šéfa automobilky Elona Muska (a hlavního mozku futuristické hromadné dopravy Hyperloop, vesmírného programu Space X a spoluzakladatele PayPalu) ale pokles nemůže být žádným velkým překvapením. Jak totiž nedávno prohlásil, cenné papíry Tesla Motors mají prý vyšší hodnotu, než jakou si automobilka zaslouží.


Čtěte také:

Apple autoprůmyslu? Automobilka Tesla má už hodnotu jako třetina Fordu

Tesla Motors hlásí zisk 26,3 milionů dolarů a míří do Evropy

Automobilka Tesla válcuje v Kalifornii konkurenční luxusní značky

Autor: pav

Komentáře

Čtěte také

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala aktualizováno

Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná… více

Mobilní web