Vítkovická elektrárna už dodává energii v Turecku

První blok tepelné elektrárny Yunus Emre, který v Turecku postavily strojírenské Vítkovice, získal oficiální statut nového energetického zdroje pro Turecko. Elektrárnu společnosti Adularya postavila jako generální dodavatel skupina Vítkovice Machinery Group(VMG). První blok dosáhl již 99 procent plánovaného výkonu a ministerstvo energetiky ho schválilo jako nový zdroj. „Investor tedy může dodávat do turecké sítě a prodávat elektřinu,“ uvedl obchodní ředitel skupiny VMG Jiří Skuhra.

 Elektrárna Yunus Emre
1.3.2016 14:17   |  

Unikátní projekt za zhruba 11 miliard korun je ve fázi najíždění a probíhá testování prvního bloku elektrárny na různých úrovních výkonu tak, jak to předpokládá kontrakt. První energii dodala elektrárna do sítě 29. ledna 2016, tedy zhruba před měsícem.

„V tuto chvíli má Adularya takzvanou vládní autorizaci PAC, tedy zásadní oficiální statut,“ říká Skuhra, který je současně generálním ředitelem společnosti Vítkovice Power Engineering zodpovídající za projekt v Turecku.

Lídr mezi obchody

Skupina VMG jako tzv. EPC kontraktor, zapojila do projektu i další české výrobce a Yunus Emre tak představuje jeden z největších obchodních případů českého strojírenství.

Česká exportní banka prostřednictvím tohoto projektu pro tureckou společnost Adularya významně podpořila české exportéry - investiční náklady určené pro české firmy činí přes 8,7 miliardy korun a české firmy navíc získaly významnou referenci v oblasti.

Elektrárna Yunus Emre je pro Turecko jedním ze zásadních nových energetických zdrojů po otevření sektoru privátním společnostem. Uhelná elektrárna společnosti Adularya leží v provincii Eskisehir.

Investor energetického komplexu holding Naksan patří k největším tureckým společnostem, v energetice se pohybuje právě díky zmíněnému rozhodnutí Turecka otevřít tento trh privátním společnostem, znám je i v globálním měřítku.


Čtěte také:

Vítkovice se dohodly na dokončení elektrárny v Turecku za jedenáct miliard

Vítkovice podepsaly kolektivní smlouvu, každý rok zvýší mzdy o inflaci


Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble opět podrobil kritice nízké úrokové sazby Evropské centrální banky (ECB). V rozhovoru s německým listem Frankfurter Allgemeine… více

Mobilní web