Volkswagen přidá zaměstnancům v západoněmeckých továrnách

Stabilní růst platů si vyjednali odboráři ze svazu IG Metall s vedením automobilky Volkswagen. Mzdová dohoda obsahuje i jednorázový důchodový příspěvek.

 Martin Winterkorn, šéf koncernu Volkswagen
28.5.2013 12:53   |  

Největší evropský výrobce automobilů Volkswagen letos i příštím roce zvýší mzdy zaměstnanců ve svých západoněmeckých továrnách. Automobilka se na tom již v noci na dnešek dohodla s odborovým svazem IG Metall. Jedná se o kompromis s nímž je spokojená jak firma, tak odbory. „Konečně máme v mzdových otázkách jasno až do roku 2015, je tak daný jasný základ dalšímu plánování, “ řekl po jednání personální šéf firmy VW Martin Rosik.

Dohoda, která se týká zhruba sta tisíc pracovníků navýší od letošního září jejich mzdy o 3,4 procenta a od července 2014 se zvýší o dalších 2,2 procenta. Nová smlouva rovněž zahrnuje jednorázový příspěvek 300 eur (téměř 7800 korun) do penzijního programu každého ze zaměstnanců. O dalším finančním dárku pro zaměstnance VW rozhodlo vedení společnosti již v únoru. Každý, kdo pracuje v továrách firmy na západě Německa dostal k letošnímu platu jednorázovou prémii 7200 eur (180 tisíc korun) za úspěšný loňský rok.

Winterkorn: Půl miliardy už je moc

Zaměstnanci dostanou přidáno, ale jejich šéf Martin Winterkorn se rozhodl pro snížení svých astronomických příjmů. Šéf německého automobilového koncernu VW, který je nejlépe placeným německým manažerem, se vyslovil pro omezení růstu svého platu. Winterkorn si v roce 2011 vydělal 17,5 milionu eur (přes 429 milionů korun). Za loňský rok by při zachování dosavadních pravidel měl dostat až 20 milionů eur. „Přes všechny úspěchy koncernu nemůže tento růst pokračovat donekonečna,“ řekl o svém platu letos v únoru Winterkorn. „Pokud bych skutečně dostal 20 milionů eur (zhruba půl miliardy korun), lidé by se s tím už určitě nesmířili, proto bych měl dostat méně, než v roce 2011“ dodal.

Platy vzrostou i ve Škodě Auto

Součástí Volkswagenu je rovněž Škoda Auto. Ta se již v březnu dohodla se zástupci zaměstnanců na zvýšení tarifní mzdy o tři procenta a vyplacení jednorázového bonusu dvacet tisíc korun. Průměrný plat ve Škodovce se loni vyšplhal nad hranici 40 tisíc korun.

Koncern Volkswagen se chce do roku 2018 stát největším výrobcem automobilů na světě. Firma loni zvýšila celosvětový prodej o 11 procent na rekordních 9,07 milionu vozů. Díky rekordnímu prodeji dosáhla také rekordních zisků. Provozní zisk se zvýšil o 2,1 procenta na 11,5 miliardy eur (téměř 300 miliard korun) a tržby stouply o více než 20 procent.


O automobilkách čtěte více

Když se Škodě nebude dařit, sníží pracovní dobu na 35 hodin týdně

VW nadělí zaměstnancům bonus 180 tisíc. Ve Škodě Auto utopie

Šéfové německých koncernů mají zajištěny milionové důchody


Autor: nos, čtk

Komentáře

Čtěte také

OKD zatím nemá žádné nabídky na přímé úvěrové financování

OKD zatím nemá žádné nabídky na přímé úvěrové financování

Vedení těžební společnosti OKD, kterou poslal soud do úpadku, zatím neobdrželo žádné nabídky na přímé úvěrové financování. ČTK to po dnešním jednání vedení firmy s insolvenčním… více

Komerční prezentace
Mobilní web