Vstoupí Číňané do Vítkovic? Investiční fond zkoumá stav koncernu | E15.cz

Vstoupí Číňané do Vítkovic? Investiční fond zkoumá stav koncernu

ČTK

Investiční fond čínské banky ICBC by mohl vstoupit jako strategický partner do koncernu Vítkovice. ICBC nyní zkoumá, v jakém stavu firma je. Novinářům to dnes řekl v Pekingu ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD). Na půdě banky ICBC se konalo česko-čínské fórum o finanční a obchodní spolupráci. Zúčastnil se ho i prezident Miloš Zeman, který je na návštěvě Číny.

 

Havlíček se sešel s prezidentem banky ICBC I Chuej-manem. "Byl jsem velmi potěšený tím, že banka ICBC podporuje průmyslové firmy v rámci modernizace týkající se přechodu na čtvrtou průmyslovou revoluci," řekl Havlíček. ICBC dnes guvernér ČNB předal certifikát, který ji umožní zřídit pobočku v České republice. Ministr dodal, že tu je "obrovský prostor pro to, aby se mohla na financování těchto aktivit pro český průmysl podílet".

Na dotaz novinářů zároveň dodal, že investiční fond ICBC pro střední a východní Evropu jedná o možném vstupu do Vítkovic. "Probíhají zde jednání ohledně koncernu Vítkovice, kde by investiční fond ICBC mohl být strategickým partnerem pro tuto významnou českou společnost," řekl Havlíček.

V současné době podle něj probíhají jednání o vnitřních poměrech v koncernu. "ICBC zkoumá, jak na tom koncern Vítkovice je a dá se předpokládat, že by mohli vstoupit do Vítkovic jako strategický partner," dodal český ministr průmyslu.

CzechInvest jedná v Číně o projektech za 60 miliard

Během současné cesty prezidenta Zemana po Číně se podle Havlíčka zmíní i možný nákup plzeňské strojírenské skupiny Škoda Transportation čínskou společností Railway Rolling Stock Corporation (CRRC). Ministr očekává, že spolupráce obou firem se bude prezentovat v polovině července na česko-čínském obchodním fóru na Pražském hradě.

Zeman v pátek při jednání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem řekl, že mu přivezl seznam 38 projektů. Podle Havlíčka je 22 projektů "v nějakém stadiu rozpracovanosti". "Většina se již realizuje a budou v brzké době dokončeny," poznamenal. Ve druhé skupině je 16 projektů, které by měly být chystány tak, aby byly připraveny k podpisu právě na pražském obchodním fóru v červenci.

Mezi projekty, které Zeman čínskému protějšku předal, jsou podle Havlíčka například letecké linky, které již byly zřízeny. Jejich provozovatelé nyní v České republice plánují další aktivity, například v oblasti turistického ruchu.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!