Vstup Číny na trh komerčních letadel se odkládá | E15.cz

Vstup Číny na trh komerčních letadel se odkládá

Vstup Číny na trh komerčních letadel se odkládá
Comac ARJ21
• 
ZDROJ: Wikimedia
24. května 2012 • 16:46
Projekt prvního čínského komerčního letadla pro osobní přepravu nabírá další zpoždění. Státní společnost Commercial Aircraft Corp of China (Comac) oznámila, že 90místný letoun ARJ21 nezíská od regulačních úřadů povolení k létání dříve než v roce 2013. Program tak bude mít zhruba pět let zpoždění proti původnímu plánu a může ohrozit i ambicióznější záměr vyrábět letoun C919 se 168 sedadly, který se má stát konkurentem letadel společností Boeing a Airbus.

Finanční ředitel firmy Comac Tchien Min uvedl, že čínský regulátor odložil závěrečnou certifikaci ARJ21 až na rok 2013. Původní termín počítal se získáním certifikace již v roce 2008. Na otázku po důvodu zpoždění odpověděl Tchien pouze: „Je to proces.“

ARJ21 je menším, regionálním letadlem s doletem zhruba 2000 mil (přes 3200 kilometrů) a má konkurovat letadlům firem Bombardier a Embraer. Analytici i zástupci dodavatelů firmy Comac upozorňují, že zpoždění ARJ21 zřejmě ohrozí i program většího letounu C919. Tchien ale uvedl, že projekt většího letounu zatím postupuje podle plánu. První let C919 se má uskutečnit v roce 2014 a čínský úřad pro civilní letectví (CAAC) by mohl udělit povolení způsobilosti k letu v roce 2016.

Comac na konci února oznámila, že zahájila certifikační zkoušky pro ARJ21. Letoun se zástupci firmy a úřadu CAAC tehdy poprvé a úspěšně přistál po téměř dvou hodinách letu.

Comac ARJ21Comac ARJ21Autor: Wikimedia

ARJ21 je důležitý pro čínský letecký průmysl, který chce být globálně konkurenceschopným. Podle čínských médií již Comac získala na letadlo nejméně 240 objednávek, napsala agentura Reuters.

Boeing letos zatím v zakázkách překonává Airbus

Na trhu komerčních letadel zatím vládne evropský Airbus. V prodeji překonal americký Boeing v deseti z posledních 11 let. Airbus loni získal 1419 objednávek, což bylo vůbec nejvíc v historii letectví. Boeing přijal 805 objednávek na nová letadla.

Autor: ČTK, vrb
 
>
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!