Výdaje na výzkum v Česku poprvé překonaly průměr EU

Výdaje na výzkum a vývoj loni činily 77,9 miliard korun a oproti roku 2012 vzrostly o osm procent (o 5,5 miliardy). Intenzita výzkumu a vývoje dosáhla loni téměř dvou procent HDP. Česká republika tak tímto podílem výdajů poprvé přeskočila průměr Evropské unie a například Velkou Británii i Irsko.

ilustrační foto
23.10.2014 12:11   |  

Meziročně ale výdaje rostly pomaleji než ve dvou předcházejících letech. Na rozdíl od předchozích dvou let, kdy rostly výrazně především veřejné a zahraniční zdroje, se na růstu výdajů v roce 2013 podílely z velké části podnikatelské zdroje, uvedl dnes Český statistický úřad.

„Není to tak výrazný nárůst, jako v předchozích letech, ale v porovnání s ostatními státy poměrně slušný. Za tři roky se výdaje na výzkum a vývoj zvýšily o polovinu a od roku 2005 dokonce dvakrát,“ řekl vedoucí oddělení statistiky výzkumu, vývoje a informační společnosti ČSÚ Martin Mana.

Pětina zdrojů míří o soukromé sféry

Téměř pětina z tuzemských veřejných zdrojů šla na financování soukromého výzkumu, což je více než evropský průměr. Z veřejných zdrojů bylo vynaloženo 27 miliard a nejvíce směřovalo do vysokých škol (11,8 miliardy korun, meziroční nárůst 4,7 procent), naopak pokles zaznamenala Akademie věd ČR, a to o 1,2 procenta oproti předloňskému roku.

Firmy málo využívají kapacity vysokých škol

Podniky investovaly především do svého výzkumu a podle zjištění statistiků však nadále málo využívají kapacit vysokých škol a akademických ústavů. Pouze dvě procenta čili 400 milionů korun výdajů, které byly vynaloženy na veřejných vysokých školách, se platily z podnikatelských zdrojů. To je jedna z nejnižších hodnot ze všech sledovaných zemí EU a OECD, upozornil ČSÚ.


Čtěte také:

Výzkum vydělal 70 miliard, tvrdí ministerstvo průmyslu

Potravinovou bezpečnost Česka ohrožují nízké výdaje na výzkum

České podniky neumí odpočítat daně na výzkum

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Stávky ve francouzských rafineriích mohou zdražit českým řidičům benzin

Stávky ve francouzských rafineriích mohou zdražit českým řidičům benzin

Čeští řidiči by už za týden mohli pocítit řádění francouzských odborářů, kteří mohutně protestují proti reformě pracovního práva. Stávky od neděle postupně zasáhly všech osm… více

Komerční prezentace
Mobilní web