Výpadek elektřiny na západě Ukrajiny prý způsobili ruští hackeři

Nedávný výpadek dodávek elektřiny na západě Ukrajiny, způsobený počítačovým virem, má na svědomí ruská hackerská skupina Sandworm. Tvrdí to podle rozhlasové stanice Rádio Svoboda experti společnosti iSight Partners, která se zabývá problémy kybernetické bezpečnosti. Přerušení dodávek proudu odborníci označují za první případ přímého útoku hackerů na energetickou infrastrukturu.

Ilustrační foto
8.1.2016 10:26   |  

K incidentu došlo koncem prosince v západoukrajinské Ivano-Frankivské oblasti a výpadek trval několik hodin. „Přerušení dodávky způsobil zásah neoprávněných osob do dálkového kontrolního systému. Obnova zásobování proudem musela být provedena ručně,“ uvedla místní energetická firma Prikarpatťaoblenergo.

Agenti ukrajinské kontrarozvědky SBU později údajně objevili škodlivý software v síti několika distribučních společností. „Škodu způsobil dosud neznámý virus. Systémy se automaticky vypnuly a počítače přestaly fungovat,“ řekl agentuře AFP zdroj obeznámený s okolnostmi útoku.

Podle společnosti iSight Partners hackeři z ruské skupiny Sandworm vložili do ukrajinského distribučního systému škodlivý program BlackEnergy, který výpadek způsobil. Virus ochromil systémy kontroly a řízení distribuce elektřiny. Už dříve americká média oznámila, že ruský podíl na incidentu vyšetřují americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti a špionážní agentura CIA.

Zájem o Ukrajinu

Podle amerického specializovaného časopisu Wired funguje skupina Sandworm od roku 2009 a specializuje se na útoky proti klíčovým zahraničním organizacím. Jejími oběťmi se v minulosti staly orgány NATO a Evropské unie, energetické a telekomunikační firmy.

Zvláštnímu zájmu ruských hackerů jsou vystaveny organizace, které jakkoli souvisejí s konfliktem na východě Ukrajiny, kde Kyjev čelí vzpouře proruských donbaských separatistů podporovaných Moskvou.


Čtěte také:

Ukrajina opravila vedení elektřiny na Krym, proud ale neposílá

Na Krymu opět nejde elektřina, někdo odpálil stožár

Krym má elektřinu z ruské pevniny. Vedení spustil Putin

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát Fotogalerie

Německá kancléřka Angela Merkelová přiletěla do Prahy a setkala se s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). S ním se shodla, že Česko i Německo mají velmi dobré vzájemné vztahy,… více

Mobilní web